Z regionu
Co krok, to obyczaj – nowy szlak na Mazowszu
Tradycyjna muzyka, mazowieckie smaki, ręcznie wykonane przedmioty. Trwają prace nad Mazowieckim Szlakiem Tradycji. Na trasie znajdzie się ponad 200 punktów związanych z bogatą kulturą ludową w naszym regionie.
Projekt o całkowitej wartości 580 tys. zł już otrzymał dofinansowanie z UE w wysokości 482 tys. zł. Radni województwa na ostatniej sesji zdecydowali o zwiększeniu wkładu własnego w tę inwestycję.
– Jest to projekt skierowany z jednej strony do osób, które są zainteresowane poznawaniem kultury ludowej Mazowsza, a z drugiej do tych, którzy chcą ją prezentować. Nowo powstający portal ma to zadanie ułatwić. Wystarczy wejść na stronę internetową szlaku, aby dowiedzieć się, gdzie znajdziemy tradycyjne zabudowania wiejskie, czy gdzie będziemy mogli spotkać twórców zajmujących się rękodziełem. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że po raz pierwszy tak dużo informacji o mazowieckiej kulturze ludowej i w tak szerokim zakresie będzie zebrane i przedstawione w jednym miejscu – podkreśla dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Paweł Cukrowski.
Mazowiecka kultura tradycyjna trafi do Internetu
Nowo powstała strona może stać się inspirującym punktem wyjścia do przemierzania Mazowsza. Na prezentowany szlak będą składały się cztery ścieżki tematyczne – kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Początkowo na mapie znajdzie się przeszło 200 punktów, które będzie można komponować w dowolne trasy. Wszyscy uczestnicy szlaku oraz miejsca będą zaprezentowane poprzez zdjęcia, opisy, a niektóre również przez materiały filmowe.
Niezbędne informacje
Na stronie mazowieckiego szlaku znajdą się informacje typu – gdzie można zjeść regionalne potrawy, kupić miód z pasieki, a także dokąd udać się, aby obejrzeć ciekawe zabytki wiejskiej architektury czy jak skontaktować się z twórcą, którego chcemy zaprosić na warsztaty lub kupić jego wyrób. Nie zabraknie również bieżących wiadomości o wydarzeniach z kręgu kultury ludowej odbywających się na Mazowszu – tu znajdziemy kalendarz koncertów, festiwali, konkursów, jarmarków i warsztatów. Do tego mnóstwo informacji na temat regionalnego folkloru, takich jak ciekawostki o obyczajach, strojach ludowych czy pracy i życiu codziennym na mazowieckiej wsi. Strona szlaku będzie dostępna także na urządzeniach mobilnych.
Mazowiecki Szlak Tradycji ma nie tylko prezentować bogate dziedzictwo kulturowe naszego regionu w ciekawy i nowoczesny sposób, ale być także swego rodzaju siecią, która połączy ludzi, organizacje i instytucje, dzięki którym dziedzictwo regionu jest wciąż żywe.
Poznawanie Mazowsza na ludowo przy pomocy Mazowieckiego Szlaku Tradycji będzie można rozpocząć już jesienią tego roku, także nie wychodząc z domu.
Pomimo, że projekt jest w trakcie realizacji, już dziś można go znaleźć i polubić na Facebooku.
Liczba wyświetleń: 322
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.