Z regionu

Chińczycy oczarowani polską kulturą ludową

2015.08.04 13:20 , aktualizacja: 2015.08.04 15:46

Autor: Patryk Pawlaczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

 • Hatsune Miku Fot. arch. PME w Warszawie
 • sala etnodesignu z przedmiotami inspirowanymi polską sztuką ludową Fot. arch. PME w Warszawie
 • sala etnodesignu z przedmiotami inspirowanymi polską sztuką ludową Fot. arch. PME w Warszawie
 • sala prezentująca polską sztukę ludową Fot. arch. PME w Warszawie
 • instalacja prezentująca ludowe tradycje Polski Fot. arch. PME w Warszawie
 • plakat dotyczący wystawy Fot. arch. PME w Warszawie
 • wernisaż wystawy Fot. arch. PME w Warszawie
 • wernisaż wystawy Fot. arch. PME w Warszawie
 • zespół NAMOC Fot. arch. PME w Warszawie
 • Zdobienie męskiego kaftana krakowskiego guziczkami z masy perłowej, pocz. XX w. Fot. Tomasz Boniecki
 • Lajkonik – jeździec w orientalnym stroju z koniem,pojawiający się w czasie oktawy katolickiego święta Bożego Ciała w Krakowie, Polska 1937, wyk. Janina Wasiewicz Fot. Łukasz Zandecki
 • 'Lenok' – taniec na len wykonywany przez kobiety zamężne i młode tkaczki, figurki w strojach z okolic Nowogródka (dzisiejsza Białoruś), 1937, wyk. Janina Wasiewicz Fot. Łukasz Zandecki

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie do 16 września prezentuje swoje zbiory w jednym z trzech najważniejszych muzeów Państwa Środka – w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie. To wyjątkowa okazja i doskonała promocja polskiej kultury ludowej na świecie.

 

Co prezentujemy?

Wystawa „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie” to największe przedsięwzięcie wystawiennicze muzeum etnograficznego od wielu lat. W trzech obszernych salach o powierzchni 900 m² Chińczycy oraz przebywający w Pekinie turyści mają szansę zobaczyć galerię strojów ludowych, niezwykłą kolekcję makiet tańców ludowych oraz instrumentów. Ważną  częścią wystawy są najciekawsze współczesne obiekty polskich projektantów inspirowane sztuką ludową.

 

 

 

O ekspozycji

W pierwszej części zaprezentowano galerię strojów ludowych typowych dla najważniejszych regionów Polski. Ubiory powstały i były używane w ramach tradycyjnych kultur regionalnych. Ze strojami ludowymi harmonijnie korespondują makiety tańca, wykonane specjalnie na „Międzynarodową Wystawę Tańców Ludowych”, będącą częścią wystawy „Sztuka i Technika”, która odbyła się w  Paryżu w 1937 r. Przedstawiają zminiaturyzowane grupy ludzkich postaci w tanecznym ruchu, są wyobrażeniem sposobów uświetniania dorocznych oraz rodzinnych obyczajów. Na wystawie zaprezentowano też najciekawsze przykłady wiejskiego instrumentarium.

 

Druga część wystawy odnosi się do współczesnych inspiracji polską kulturą ludową. Ukazuje różnorodność dróg, którymi podążają artyści czerpiąc z kultur regionalnych. Dla jednych inspiracją stają się gotowe wyroby, inni sięgają do źródeł kultur regionalnych, poszukują kontaktu z rzemieślnikami, chcąc podglądać tradycyjne technologie wytwarzania przedmiotów. Wśród przedmiotów zgromadzonych na wystawie znalazły się sztuka użytkowa, meble, naczynia, biżuteria, grafiki i ubrania współczesnych projektantów. Punktem odniesienia do prezentowanych obiektów jest teraźniejszość. Przedmioty niosą w sobie informacje o współczesnym polskim społeczeństwie pierwszych dekad XXI wieku, jego potrzebach, wyobrażeniach o własnej historii i tożsamości, o tym jak chcemy przedstawiać siebie innym.

 

Wydawnictwo okolicznościowe

Wystawie towarzyszy niezwykły katalog. Zawiera artykuły w postaci elektronicznej, poświęconej historii polskich obiektów etnograficznych prezentowanych w Pekinie. To 200 unikatowych przestronnych form z żywicy, z zatopionymi fragmentami polskich tkanin samodziałowych lub koronek. Każda posiada certyfikat autentyczności.

 

Wystawa:  „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”
Kiedy: 10.07.-16.09.2015
Gdzie: Chińskie Narodowe Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie
Organizatorzy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Chińskie Narodowe Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie

Wystawa została dofinansowana ze środków województwa mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Liczba wyświetleń: 847

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.