Z regionu

Mazowsze na Dożynkach Prezydenckich

2015.09.14 14:40

Autor: Justyna Niedzielak (RW), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • na stole przykrytym białym obrusem leży bochen chleba a w tle wyklejony ze zbóż napis mazowsze Fot. arch. UMWM
  • Pierwsza Dama Agata Duda odbiera chleb na stoisku Mazowsza Fot. arch. UMWM
  • W ludowych strojach przezentują się członkowie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" Fot. arch. UMWM
  • Pierwsza Dama odwiedziła stoisko województwa mazowieckiego Fot. arch. UMWM

Tradycja organizowania Dożynek Prezydenckich w Spale trwa od 1927 r. Także i w tegorocznych uroczystościach, które odbyły się 12–13 września, wzięła udział reprezentacja województwa mazowieckiego.

 

Moc atrakcji

Imprezę rozpoczęła msza święta w Kaplicy Polowej AK. Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie udali się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Wieniec z Mazowsza, przygotowany przez pracowników warsztatów Terapii Zajęciowej DPS nad Jarem w Nowym Miszewie, prezentował Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke z Płocka.

 

Dwudniowym obchodom towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze tradycyjnych produktów kulinarnych z różnych regionów Polski. Można było też odwiedzić stoiska promocyjne województw oraz gmin powiatu tomaszowskiego. Odbył się również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP, a na scenie prezentowały się zespoły ludowe z różnych części kraju.

 

Promocja Mazowsza

Wystrój stoiska województwa mazowieckiego, użyte dekoracje oraz przywiezione do degustacji potrawy nawiązywały do tradycji dożynkowych Urzecza, czyli historycznego mikroregionu etnograficznego obejmującego nadwiślańskie części powiatów: otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego oraz warszawskie dzielnice: Mokotów, Wilanów, Praga-Południe i Wawer.

Liczba wyświetleń: 583

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.