Z regionu

Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność

2015.09.28 15:35 , aktualizacja: 2015.09.29 15:18

Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

od lewej: zastępca Prezydenta Miasta Ciechanów Krzysztof Kacprzak, Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński, zastępca Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej pułkownik Adam Pacuk, zastępca dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej Antoni Krzysztof Sobczak fot.Muzeum Szlachty...
Zaproszeni goście, w tym Jerzy Hieronim Olszewski, Ryszard Sobotko (stojący w środku) fot.Muzeum Szlachty...

To tytuł wystawy, otwartej 24 września w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Wernisaż połączono z promocją książki pt. „Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej w Ciechanowie w latach 1928-1939” autorstwa dr. Antoniego Krzysztofa Sobczaka*.

 

Kilka słów o wystawie

Ekspozycja przedstawia przede wszystkim historię formacji. Zwiedzający mogli uzyskać wiedzę dotyczącą przebiegu i oznakowania granicy w latach 1928–1939. Szereg zagadnień, obejmujących działalność Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Ciechanowie umieszczono na planszach. Obok informacji na temat wywiadu, przemytu, umundurowania i uzbrojenia, zwierząt pozostających w służbie granicznej, spraw kwatermistrzowskich oraz  infrastruktury lokalowej jednostek, zwiedzający zobaczyli kopie dokumentów prezentujące rozkazy i korespondencję personalną.

Istotny element wystawy to zdjęcia strażników pełniących służbę w placówkach i komisariatach na terenie Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Ciechanowie.

 

Odznaczenia i umundurowanie

Całość uzupełniono prezentowanymi w gablotach i witrynach dokumentami, odznakami, odznaczeniami i elementami umundurowania pochodzącymi m.in. z kolekcji W. Bocheńskiego i W. Grobelskiego. Na wystawie pokazano też uzbrojenie historyczne pochodzące z zasobów własnych Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Coś dla młodzieży

W zainscenizowanej budce strażniczej młodzi ludzie mogą uzyskać informacje o straży granicznej w formie elektronicznej (kilka prezentacji tematycznych).

 

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2015 r.


* Antoni Krzysztof Sobczak –  doktor nauk humanistycznych – absolwent zarzadzania, politologii, historii. W trybie podyplomowym ukończył studia na wydziale prawa i administracji oraz studia muzeologiczne. Wykładowca akademicki. Od 2009 r. jest zastępcą dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 487

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.