Z regionu
Straż Graniczna na Mazowszu – historia i współczesność
2015.09.28 15:35 , aktualizacja: 2015.09.29 15:18
Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
To tytuł wystawy, otwartej 24 września w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Wernisaż połączono z promocją książki pt. „Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej w Ciechanowie w latach 1928-1939” autorstwa dr. Antoniego Krzysztofa Sobczaka*.
Kilka słów o wystawie
Ekspozycja przedstawia przede wszystkim historię formacji. Zwiedzający mogli uzyskać wiedzę dotyczącą przebiegu i oznakowania granicy w latach 1928–1939. Szereg zagadnień, obejmujących działalność Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Ciechanowie umieszczono na planszach. Obok informacji na temat wywiadu, przemytu, umundurowania i uzbrojenia, zwierząt pozostających w służbie granicznej, spraw kwatermistrzowskich oraz infrastruktury lokalowej jednostek, zwiedzający zobaczyli kopie dokumentów prezentujące rozkazy i korespondencję personalną.
Istotny element wystawy to zdjęcia strażników pełniących służbę w placówkach i komisariatach na terenie Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej w Ciechanowie.
Odznaczenia i umundurowanie
Całość uzupełniono prezentowanymi w gablotach i witrynach dokumentami, odznakami, odznaczeniami i elementami umundurowania pochodzącymi m.in. z kolekcji W. Bocheńskiego i W. Grobelskiego. Na wystawie pokazano też uzbrojenie historyczne pochodzące z zasobów własnych Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Coś dla młodzieży
W zainscenizowanej budce strażniczej młodzi ludzie mogą uzyskać informacje o straży granicznej w formie elektronicznej (kilka prezentacji tematycznych).
Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2015 r.
* Antoni Krzysztof Sobczak – doktor nauk humanistycznych – absolwent zarzadzania, politologii, historii. W trybie podyplomowym ukończył studia na wydziale prawa i administracji oraz studia muzeologiczne. Wykładowca akademicki. Od 2009 r. jest zastępcą dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Liczba wyświetleń: 490
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.