Z regionu

Z szacunku dla historii

2015.09.30 14:55 , aktualizacja: 2015.10.02 15:41

Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej Eugeniusz Sadowski inauguruje promocję ksiażki fot.Muzeum Szlachty...
  • Uczestnicy wydarzenia fot.Muzeum Szlachty...
  • Bogumiłą Umińska wprowadza w tematyke publikacji fot.Muzeum Szlachty...

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyła się promocja książki dr Bogumiły Umińskiej pt. „Niechaj Polska zna jakich synów ma. W 150. rocznicę Powstania Styczniowego na północnym Mazowszu”. Zdaniem autorki publikacja jest swego rodzaju epitafium dla bohaterów roku 1863.

 

Słowo o autorce

Bogumiła Umińska jest wieloletnim kierownikiem Działu Historii Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Autorka m.in. wielu wystaw historycznych, a także publikacji im towarzyszących, opisujących dzieje miasta oraz regionu. Inicjatorka i organizatorka cyklu konferencji naukowych „Ziemianie Mazowsza”.

 

Rys historyczny

Najnowsza publikacja Bogumiły Umińskiej to forma małego przewodnika po szlaku powstańczym północnego Mazowsza. Składa się z dwóch części – historycznej i współczesnej. Autorka, przedstawiając prelekcję multimedialną, dokonała przeglądu podjętych w książce zagadnień. Zaprezentowała też, charakterystyczną dla tego okresu, biżuterię patriotyczną. Jak podkreśliła, bogaty materiał ikonograficzny publikacji zawdzięcza wielkiej przychylności muzeów i prywatnych kolekcjonerów.

 

Powstańcy Mazowsza

Autorka wspomniała najważniejsze postaci związane z powstaniem styczniowym w wymiarze ogólnokrajowym, kładąc szczególny nacisk na bohaterów lokalnych – jak Zygmunt Padlewski, Tomasz Kolbe czy Józef Narzymski. Przypomniała też sylwetki wielu innych dowódców i szeregowych powstańców, w tym także zasłużone kobiety z północnej części Mazowsza. Omówiła również najważniejsze miejsca bitew i potyczek.

 

 

Liczba wyświetleń: 412

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.