Z regionu

Wspomnienia Jerzego Olszewskiego

2015.10.05 13:45 , aktualizacja: 2015.10.06 14:08

Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Autor wspomnień- Jerzy Hieronim Olszewski fot.Muzeum Szlachty...
  • Eugeniusz Sadowski przemawia do licznie zgromadzonej publiczności w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie fot.Muzeum Szlachty...
  • Barbara Bielasta wprowadza uczestników spotkania w kulisy powstania publikacji fot.Muzeum Szlachty...
  • Promocję książki uświetnił koncert Adama Sadowskiego – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie filia w Ciechanowie fot.Muzeum Szlachty...

Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprosili na spotkanie z Jerzym Hieronimem Olszewskim – autorem książki „Tak to zapamiętałem”.

 

Kulisy powstania

Publikacja Jerzego Hieronima Olszewskiego – 96-letniego mieszkańca Ciechanowa – jest zapisem jego wspomnień, które wysłuchała i zredagowała Barbara Bielasta. Autor przedstawia rodzinę, szczególnie losy rodziców i siostry oraz swoją młodość, przytaczając wiele szczegółów z życia społeczności szkolnej. Relacjonuje również wydarzenia z okresu wojny i okupacji oraz z powojennej pracy zawodowej w aptekach Ciechanowa i Mławy. Wspomina też rodzinne Rykaczewo. Na koniec prowadzi czytelników ciechanowskimi ulicami, opisując poszczególne obiekty i ich mieszkańców, przytaczając wiele ciekawostek i anegdot. Obrazu dopełniają liczne fotografie, zarówno rodzinne, jak i przedstawiające stary Ciechanów.

 

Muzyczny akcent

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu ciechanowskiego, przyjaciele,  sportowi wychowankowie autora publikacji oraz mieszkańcy Ciechanowa. Promocję książki uświetnił koncert Adama Sadowskiego – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie filia w Ciechanowie.


Jerzy Hieronim Olszewski – ciechanowski farmaceuta, pedagog i działacz sportowy. Urodził się w 1919 r. w Rykaczewie w rodzinie ziemiańskiej. Uczył się w Gimnazjum im. Z. Krasińskiego i w 1938 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Przez rok studiował farmację na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie okupacji pracował w Ciechanowie, a następnie w Jaworówku pod Łochowem, zajmując się m.in. handlem skórami. Po wojnie wrócił do Ciechanowa. Skończył kurs farmaceutyczny na Akademii Medycznej i uzyskał pełne uprawnienia do pracy w zawodzie. Do emerytury uzyskanej w 1982 r. pracował w aptekach Ciechanowa i Mławy. Przez kilka lat pełnił też funkcje inspektora, a następnie zastępcy dyrektora ciechanowskiego oddziału Cefarm. Równolegle uczył też w szkole pielęgniarskiej oraz był trenerem koszykówki. Angażował się w działalność społeczną. W 1997 r. otrzymał nagrodę im. Franciszka Rajkowskiego, tzw. Laur Ciechanowski i tytuł Ciechanowianina Roku.

 

Barbara Bielasta – bibliotekarka, regionalistka, publicystka. Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1979 r. pracownik Wojewódzkiej (dziś: Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie). Autorka wielu książek. Współautorka Bibliografii województwa mazowieckiego oraz innych tematycznych zestawień bibliograficznych. Autorka licznych artykułów o tematyce historycznej w prasie lokalnej i regionalnej. Laureatka nagrody Wykrzyknik, przyznanej przez Tygodnik Ciechanowski za twórczy wkład w kulturę Ciechanowa, nagrody im. Franciszka Rajkowskiego. W 2010 r. wyróżniona godnością Ciechanowianina Roku w dziedzinie kultury oraz tytułem Bibliotekarz Roku 2010.

Liczba wyświetleń: 690

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.