Z regionu

Dialog nauki i biznesu

2015.11.19 14:10 , aktualizacja: 2015.11.20 13:21

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst.zebr.mat.), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Gmach Centrum fot.Politechnika Warszawska
  • Uroczyste otwarcie centrum fot.Politechnika Warszawska
  • Dyplomy uznania od marszałka Adama Struzika wręczył p.o. dyrektora MJWPU Mariusz Frankowski fot.Politechnika Warszawska
  • Makieta inwestycji fot.Politechnika Warszawska
  • Prezentacja nt.innowacyjnych ośrodków Politechniki Warszawskiej fot.Politechnika Warszawska
  • Zdobycze nowoczesnej techniki fot.Politechnika Warszawska
  • Budynek Politechniki Warszawskiej fot.Politechnika Warszawska

Na Politechnice Warszawskiej zainaugurował działalność ośrodek badawczy zajmujący się transferem technologii i zarządzaniem innowacjami. Na jego powstanie uczelnia pozyskała prawie 60 mln zł dotacji unijnej.

 

Czym jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii?

To miejsce współpracy nowoczesnej nauki i biznesu, wzorowane na najlepszych zagranicznych rozwiązaniach. Mieści się w nowoczesnym budynku zlokalizowanym w centrum Warszawy, przy Al. Armii Ludowej, w ścisłym sąsiedztwie kampusu głównego Politechniki Warszawskiej. Swoją siedzibę znalazły tu m.in. dział badań i analiz, komórki koordynujące prace młodych naukowców, doktorantów, miejsce dla kół studenckich, w pełni wyposażone laboratoria, sale fokusowe, konferencyjne i wykładowe oraz przestrzeń do działań kreatywnych.

 

Idea projektu

Głównym zadaniem było stworzenie najważniejszego na Mazowszu ośrodka badawczego odpowiedzialnego m.in. za: prowadzenie prac B+R, transfer technologii, współpracę z sektorem biznesu, zarządzanie technologiami oraz działania edukacyjne; zintegrowanego lokalizacyjnie i funkcjonalnie z sąsiednim „Centrum Innowacji Filtrowa 1a”. Inwestycja objęła całą sferę związaną z procesem innowacji – począwszy od wyszukiwania najbardziej innowacyjnych efektów prac badawczych, a skończywszy na świadczeniu usług w oparciu o laboratoria badawcze. Dopełnieniem oferty są usługi związane z inkubacją nowo powstałych przedsiębiorstw, świadczone przez sąsiednie Centrum Innowacji Filtrowa 1a.

 

Przepływ naukowej „teorii” do biznesowej „praktyki”

Placówka ma zintensyfikować relacje pomiędzy środowiskiem akademickim i jego otoczeniem zewnętrznym (biznesem, administracją publiczną, organizacjami pozarządowymi). W efekcie ma wypracować dobre modele szybkiego transferu odkryć i wynalazków do praktycznego zastosowania.

 

Warsztaty

Na inaugurację działalności, centrum zaprosiło do udziału w czterech bezpłatnych warsztatach tematycznych. Można było zgłębić wiedzę o tym, jak rozwijać innowacyjność wśród młodych naukowców czy też przygotowywać wnioski unijne.  

 

Specjalne wyróżnienia

Marszałek Adam Struzik, doceniając wysiłek włożony w powstanie Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, uhonorował sześć osób dyplomami uznania. To wyraz podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz promowania innowacyjności w regionie. Zaszczytne wyróżnienie otrzymali: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kurnik, prof. dr hab. inż. Stanisław Wincenciak, dr inż. Krzysztof Dziedzic, Anna Rogowska, Marcin Postawka oraz Grzegorz Szpringer. Dyplomy, w imieniu marszałka Adama Struzika, wręczył p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

 

Liczba wyświetleń: 637

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.