Z regionu

Co nowego w Opinogórze?

2015.12.01 14:35 , aktualizacja: 2015.12.01 14:56

Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Odnowiona elewacja zabytkowego zameczku neogotyckiego fot. arch. Muzeum...
  • Spotkaniu towarzyszłył koncert w wykonaniuprof. Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego. fot. arch. Muzeum...
  • Koncert prof. Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego. fot. arch. Muzeum...
  • Uczestnicy spotkania fot. arch. Muzeum...

W Opinogórze podsumowano projekt „Zwiększenie dostępności do kultury - rozwój oferty kulturalnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – etap V” w ramach RPO WM 2007–2013.

 

Dwa etapy

Projekt realizowany był w ramach Priorytetu VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji” Działanie 6.1 Kultura, który umożliwił pozyskanie dotacji unijnych oraz finansowe wsparcie Samorządu Województwa Mazowieckiego.  Prace przy projekcie podzielono na dwa etapy. Pierwszy to remont elewacji zabytkowego zameczku neogotyckiego, w tym naprawa tynków, sztukaterii, ceglanych murów oporowych oraz malowanie elewacji. Do tego zadania włączono prace konserwatorskie przy zabytkowych meblach kamiennych oraz pomniku z piaskowca, upamiętniającym śmierć księcia mazowieckiego Bolesława IV. Drugi etap to działania ułatwiające zwiedzanie zespołu muzealnego: oznakowanie zabytkowych obiektów poprzez ustawienie tablic informacyjnych z historią poszczególnych obiektów, wdrożenie przewodników elektronicznych ułatwiających zwiedzanie turystom indywidualnym i obcojęzycznym oraz wydanie informatora – miniprzewodnika po obiektach zlokalizowanych na terenie muzeum.

 

Jest co podziwiać

Uroczyste podsumowanie projektu rozpoczęło się spotkaniem przybyłych gości pod zameczkiem, gdzie można było naocznie przekonać się o efektach podjętych działań. Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman F. Kochanowicz opowiedział o przebiegu remontu. Goście mieli okazję zwiedzić stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu i zapoznać się z audioprzewodnikami. Następnie dokonano prezentacji kolejnego odnowionego w ramach projektu zabytku – oranżerii. Ostatnim punktem programu był koncert w wykonaniu zaproszonych artystów: prof. Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego. 

 

 

Liczba wyświetleń: 244

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.