Z regionu
Klimat świąt w sierpeckim skansenie
2015.12.14 12:15 , aktualizacja: 2015.12.15 10:31
Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka (MWM w Sierpcu), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Choinka skrząca się blaskiem lampek, stół nakryty białym obrusem, odświętna zastawa i tradycyjne potrawy. Kolędy tłumione jedynie trzaskiem łamanego opłatka i wypowiadanymi szeptem życzeniami… W ten świąteczny nastrój wprowadza otwarta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
Klimat świąt
Ekspozycja prezentowana jest we wnętrzach dworu oraz izbach 10 chałup sprzed ponad 100 lat. Motywem nadrzędnym i jednocześnie spinającym wszystkie jej elementy jest wieczór wigilijny. Goście przybyli na wernisaż wystawy mieli okazję zapoznać się z dawnymi obyczajami świątecznymi i bogatą obrzędowością, towarzyszącą naszym przodkom.
W jednej z izb zrekonstruowano grupy kolędnicze, które (jak głosi tradycja) odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Kolejna, prezentuje zajęcia gospodarskie wykonywane w adwencie: łuskanie fasoli, wypiek chleba, czy wykonywanie pochodni potrzebnych w drodze na pasterkę. Uzupełnieniem ekspozycji są nawiązujące do niej inscenizacje: wykonywanie ozdób i strojenie choinki, przygotowywanie wieczerzy wigilijnej, a nawet – dziś już niepraktykowane – wykonywanie powróseł czy obwiązywanie nóg ławy łańcuchem.
Czas na podsumowanie
Po obejrzeniu ekspozycji na zebranych czekała prezentacja multimedialna podsumowująca działalność sierpeckiego skansenu mijającym roku. Podczas wernisażu nie zabrakło kolęd. Najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe wykonali soliści Studia Accantus z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Tadeusza Wicherka oraz sierpecki zespół „Zatorzanie”.
Konkurs na szopkę
Uroczystość otwarcia bożonarodzeniowej wystawy była znakomitą okazją do wręczenia nagród w konkursie pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych” organizowanym w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz czwarty. W tej edycji zgłoszono aż 149 prac. Uczestnicy w wieku od 6 do16 lat wykonali je w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne i surowce wtórne. Komisja konkursowa bardzo szybko przekonała się, że wyobraźnia i kreatywność młodych twórców nie zna granic. Zgłoszone prace wykonano m.in. z makaronu, kasz, płatków śniadaniowych, masy solnej i cukrowej, drewnianych i plastikowych łyżek, a nawet płyt CD. Laureatom przyznano 24 nagrody, których zakup dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nagrodzeni otrzymali aparaty fotograficzne, dwuosobowe namioty, wieże HiFi, a osoby wyróżnione – kalendarze wielkoformatowe z logo WFOŚiGW w Warszawie. Wszystkie szopki będzie można podziwiać do końca lutego 2016 r. w budynku A na terenie skansenu.
Liczba wyświetleń: 241
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.