Z regionu

Świątecznie w Opinogórze

2015.12.14 08:05 , aktualizacja: 2015.12.18 08:45

Autor: Alicja Wodzyńska (Muzeum Romantyzmu w Opinogórze), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • powiększ zdjęcie, zespół występuje przed publicznością Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • powiększ zdjęcie, artystka gra na fortepianie Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • powiększ zdjęcie, artyści występują przed publicznością Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • powiększ zdjęcie, wokalistka śpiewa przy akompaniamencie fortepianistki Fot. Muzeum Romantyzmu w...
  • powiększ zdjęcie, prezentacja zespołu przez dyrektora muzeum Fot. Muzeum Romantyzmu w...

W niedzielę, 13 grudnia, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się koncert pt. „Kołysanki Maryi Panny”.

Wielu artystów

Ten adwentowy, niezwykle wymowny występ opracowała prof. Jadwiga Rappe. Wystąpiły studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie: Maria Malinowska, Marta Mika, Agnieszka Grochala wraz z akompaniatorkami: Natalią Reichert (altówka), dr Witosławą Frankowską (szpinet), Aleksandrą Mozgiel (fortepian), Aliną Hoffmann (fortepian).

Emocjonalne utwory

Program koncertu skomponowano w taki sposób, że poszczególne pieśni wyśpiewywane przez Maryję wyrażały m.in. radość z narodzenia Dzieciątka, przeczucie przez Matkę męki własnego Syna, a na końcu śmierć i pożegnanie. Wszystkie nastroje wypowiedziane zostały utworami muzycznymi i tekstami Bacha, Schuberta, Meruliego, Wolfa, Brahmsa, Purcella, Hindemitha. Nie zabrakło akcentu zwiastującego nadchodzące Boże Narodzenie za sprawą jednej z najpopularniejszych polskich kolęd – „Lulajże Jezuniu”, wplecionej w Scherzo h-moll Chopina.

Niesłabnąca popularność

Koncert niedzielny, ostatni w tym roku, cieszył się jak wszystkie organizowane w muzeum, dużym zainteresowaniem, a sala koncertowa w Oranżerii wypełniła się po brzegi.

Liczba wyświetleń: 279

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.