Z regionu

Trzecia nagroda za oświetlenie i iluminację

2016.01.28 12:45 , aktualizacja: 2016.01.28 13:07

Autor: Agnieszka Jędrzejczak, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu fot.MCSW „Elektrownia” w...
  • Radomski projekt MCSW „Elektrownia” zajął pierwsze miejsce w konkursie „Polska Architektura 2014” fot.MCSW „Elektrownia” w...
  • MCSW „Elektrownia” w Radomiu w iluminacji świetlnej fot.MCSW „Elektrownia” w...
  • Laureaci nagród na najlepszą iluminajcę 2015 roku fot.MCSW „Elektrownia” w...
  • Statuetki trafiły m.in. do MCSW „Elektrownia” fot.MCSW „Elektrownia” w...

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu znalazło się wśród finalistów konkursu na Najlepszą inwestycję oświetleniową 2015 r. oraz Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2015 r.  Samorząd Województwa Mazowieckiego, który zgłosił placówkę do konkursu, otrzymał nagrodę specjalną Gazety Samorządu i Administracji za docenienie wagi i roli oświetlenia w placówkach kultury.

 

Radom stawia na sztukę

Jednym z podstawowych zadań inicjatywy jest nagradzanie i propagowanie najlepszych rozwiązań oświetleniowych oraz ukazywanie ich jako wzorów godnych naśladowania. Trzecie miejsce w konkursie to kolejne wyróżnienie dla centrum. W marcu 2015 r. radomski projekt MCSW „Elektrownia” zajął pierwsze miejsce w konkursie „Polska Architektura 2014”, organizowanym przez serwis Sztuka-Architektury, w kategorii budynek użyteczności publicznej na najlepsze polskie rozwiązania architektoniczne 2014 r. Budynek radomskiej placówki kultury konkurował m.in. z Międzynarodowym Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, Afrykarium we Wrocławiu czy Filharmonią Szczecińską.  W czerwcu 2015 r. podczas XIX Gali Biznesu MCSW „Elektrownia” otrzymało nagrodę GRANITOWY TULIPAN (przyznawaną przez Izbę Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej) w kategorii: inwestycja infrastrukturalna – rozbudowa i modernizacja siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu.

 

Program na medal

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” znalazło się na liście dwudziestu najciekawszych instytucji sztuki współczesnej pod względem oferowanego programu w ubiegłym roku, a wystawa „69% Cruelty Free” duetu Czekalska + Golec jest jedną z dwudziestu najciekawszych wystaw 2015. Ranking opracowało Stowarzyszenie Kulturalne ARTES.

 

MCSW „Elektrownia”

Jest instytucją kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w stylu neogotyckim XIX-wiecznej elektrowni miejskiej w Radomiu. Obiekt znajduje się w centrum miasta przy ul. Kopernika. Adaptacja budynku starej elektrowni miejskiej na centrum kultury kosztowała ponad 22 mln zł. Inwestycję sfinansowano z budżetu województwa mazowieckiego. Prace rozpoczęły się w 2010 r. a zakończyły w marcu 2014 r. Stara, ceglana, neogotycka część budynków zachowała swój poprzemysłowy charakter. Na potrzeby wystawiennicze zaadaptowano także stumetrowy piec. Dobudowano również jeden nowoczesny obiekt. Całkowita powierzchnia użytkowa wynosi ponad 6,5 tys. m². Do dyspozycji jest 8 sal wystawienniczych, magazyn na dzieła sztuki o powierzchni 670 m²., biblioteka, mediateka, kino, kawiarnia, księgarnia oraz pomieszczenia administracyjne.

Liczba wyświetleń: 311

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.