Z regionu

Inauguracja projektu „Powiat Otwocki Stolica Kultury Mazowsza 2016”

2016.02.19 08:20 , aktualizacja: 2016.02.23 14:37
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Inauguracji towarzyszył szereg atrakcji kulturalnych fot. Jacek Grymuza
powiększ: logotyp Stolicy kultury Mazowsza ilustracja
Przekazanie klucza do stolicy kultury Mazowsza Jacek Grymuza
Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać koncetów wokalnych Jacek Grymuza

Imprezy kulturalne, koncerty, festiwale, kiermasze czy przeglądy teatralne – ten rok w powiecie otwockim zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Tytuł Stolicy Kultury Mazowsza 2016 – zobowiązuje. W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku zainaugurowano projekt, Samorządu Województwa Mazowieckiego reprezentowała radna województwa Bożena Żelazowska i zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego Agnieszka Kuźmińska.

 

Bogata oferta stolicy

Powiat otwocki w tym roku zorganizuje wiele wydarzeń podkreślających specyfikę regionalną i nawiązujących do kulturowego dziedzictwa nadwiślańskiego. „Zielone Świątki na Urzeczu”, „Ogólnopolski Festiwal Bluesowy im. T. Nalepy »Lep na Bluesa«” czy „Święto Sójki Glinieckiej” – impreza promująca produkt lokalny oraz przypominająca o dawnych zawodach i rzemiosłach – to tylko niektóre z nich.

 

Odbędą się też festiwale o charakterze ogólnopolskim czy wydarzenia z akcentem międzynarodowym, np. „XIII Europejski Festiwal Muzyczny” – promujący muzykę poważną, wykonywaną przez polskich oraz zagranicznych muzyków i wirtuozów.

 

W marcu w Sobieniach-Jeziorach zaplanowano „Wielkanocny Kiermasz Rękodzieła”, a w Kołbieli – spotkania autorskie z pisarzami – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W wszystkie soboty marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie będzie się odbywał V Ogólnopolski Przegląd Teatrów dla dzieci „Bez Sceny”. Zaprezentują się najciekawsze teatry i grupy teatralne. Przegląd adresowany jest do najmłodszych dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz rodziców.

 

Powiat otwocki przedstawił jedną z ciekawszych propozycji. W tym roku miasto obchodzi 100-lecie swojego istnienia, dlatego wiele imprez związanych jest z uczczeniem tej rocznicy – mówi zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego Agnieszka Kuźmińska.

 

Inicjatywa i współpraca

W przygotowanie imprez zaangażowane będą wszystkie gminy powiatu otwockiegoJózefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory, Wiązowna. Coroczny konkurs Stolica Kultury Mazowsza to szansa dla powiatów na wypromowanie swoich przedsięwzięć i oferty kulturalnej. Pozwala gminom i lokalnym społecznościom na włączenie się w projekt i integrację społeczną. Powiat otwocki na realizację zaplanowanych przedsięwzięć otrzymał z budżetu Mazowsza 100 tys. zł.

 

Wśród miast, które nosiły już tytuł Stolicy Kultury Mazowsza są m.in. Węgrów, Pułtusk, Szydłowiec, Płońsk, Sokołów Podlaski oraz powiaty: nowodworski, sierpecki, makowski, piaseczyński, sochaczewski, żyrardowski, kozienicki i mławski.

Liczba wyświetleń: 639

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.