Z regionu
Powiew świeżości w Warszawskiej Operze Kameralnej
Scena Młodych, Scena Marionetek, szeroka współpraca opery z radiową dwójką… Takie propozycje czekają na widzów.
Trudny czas przeobrażeń
W 2012 r. dyrektora i jednocześnie Założyciela Warszawskiej Opery Kameralnej – Stefana Sutkowskiego zastąpił Jerzy Lach – dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
Nowy dyrektor skoncentrował się na grantach i dotacjach realizowanych wspólnie z innymi instytucjami, co w obecnych realiach daje duże możliwości rozwoju, niezależności finansowej oraz promocji świata kultury.
Nowości, ale też sprawdzona propozycja
Dobre fundamenty oferty kulturalnej, na których istniała dotychczas opera, nie uległy zmianie. Barok i jego wielcy twórcy nadal towarzyszą (od Haendla do Monteverdiego, opery Mozarta i Rossiniego) stałym, a także nowym bywalcom.
Reaktywacja Sceny Marionetkowej, która działała w latach 1981–86 i była jednym z „symboli" tego teatru za granicą to kolejny projekt, WOK-u. Obecnie ośrodki sztuki marionetkowej znajdują się w Europie tylko w Salzburgu i ojczyźnie marionetek – Mediolanie.
Warszawa jest trzecia. Wznowieniem operowej sceny marionetek zajął się Lesław Piecka z Białostockiego Teatru Lalek.
Scena młodych
Scena Młodych to projekt realizowany od 2013 r. Podczas kolejnych edycji prezentowane są wybrane projekty artystyczne młodych i obiecujących twórców. Widzowie otrzymują wyjątkową szansę zapoznania się z przedstawieniami często niekonwencjonalnymi, odbiegającymi od realizacji typowych dla teatrów operowych. Dla twórców, nierzadko debiutujących na dużej, teatralnej scenie, cykl ten jest okazją do pokazania się przed szeroką publicznością, a dla widzów stanowi formę poznania czegoś nowego i świeżego .
RADI/O/PERA
Ideą cyklu, rozpoczętego w ubiegłym roku przez WOK oraz radiową dwójkę, jest prezentowanie dzieł operowych (w wersjach koncertowych) oraz utworów wokalno-instrumentalnych epoki baroku i klasycyzmu.
Wykonawcami odbywających się co miesiąc koncertów są soliści Warszawskiej Opery Kameralnej oraz zaproszeni goście, którym towarzyszy Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, grający na historycznych instrumentach i specjalizujący się w wykonywaniu muzyki zgodnie z wymogami stylu i dawnej praktyki wykonawczej. Koncerty prowadzą dyrygenci i instrumentaliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej.
Liczba wyświetleń: 189
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.