Z regionu

Młodzież zna prawo

2016.04.06 14:55 , aktualizacja: 2016.04.08 15:40

Autor: Opr. Marcin Molski, Wprowadzenie: Marcin Molski

  • Rozprawa sądowa Archiwum II SLO
  • Zdjęcie grupowe uczetników finału Archiwum II SLO
  • Publiczność na rozprawie Archiwum II SLO
  • Rozprawa sądowa Archiwum II SLO
  • Wręczenie statuetki Archiwum II SLO
  • Zdjęcie grupowe uczetników laureatów Archiwum II SLO

Drugiego kwietnia br. odbył się XVIII finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, w którym wzięło udział 39 uczniów szkół licealnych z całego kraju wyłonionych spośród 16 okręgów.
 

Kilka słów o zmaganiach

Ideą olimpiady jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania prawa. Złożyły się na nią trzy etapy: eliminacje szkolne (test wiedzy prawniczej), w których wzięło udział 839 uczniów ze 113 polskich szkół licealnych, eliminacje okręgowe (test wiedzy prawniczej oraz praca pisemna), które wyłoniły po trzech uczestników do eliminacji finałowych – ogólnopolskich (egzamin ustny z wiedzy prawniczej i samorządowej). W eliminacjach okręgowych wzięło udział 182 uczestników z 73 szkół. W wyniku eliminacji centralnych(egzamin ustny) 19 licealistów otrzymało tytuł laureata, 19 tytuł finalisty. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z Mazowsza – Dawid Norbert Tusiński – V I Liceum Ogólnokształcące w Radomiu, Mateusz Pałczyński – IV Liceum Ogólnokształcące w Radomiu i Kamil Piotrowski– II Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody, dyplomy i zaświadczenia laureata/finalisty oraz uprawnienia wyższych uczelni – przyjęcie na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Prawnikiem mógł poczuć się każdy

W tegorocznej olimpiadzie przygotowanej we współpracy z Sądem Okręgowym w Ostrołęce, odbyła się symulowana rozprawa sądowa z udziałem uczniów II SLO w Ostrołęce i uczestników eliminacji centralnych. Tematem rozprawy był rozbój, napad z nożem w ręku.
 

Organizatorzy

Komitet Główny Olimpiady Wiedzy  o Prawie z siedzibą  w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Więcej na temat olimpiady

 

Liczba wyświetleń: 199

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.