Z regionu

Stop cukrzycy!

2016.04.07 11:30

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz, (ZD), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Badania w UMWM fot. Monika Gontarczyk
  • Analiza składu ciała fot. Ł. Cichocka
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc omawia wyniki badań z lekarzem fot. Ł. Cichocka
  • Badanie poziomu glukozy fot. Monika Gontarczyk
  • Pracownicy UMWM podczas badań fot. Monika Gontarczyk
  • Podczas badań można było zmierzyć ciśnienie krwi fot. Ł. Cichocka
  • Z badań skorzystała członek zarządu Elżbieta Lanc fot. Ł. Cichocka

Co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W br. poświęcono go cukrzycy.

Coraz więcej chorych

Cukrzyca to choroba należąca do grupy zaburzeń metabolicznych. Jej głównym objawem jest wysokie stężenie glukozy we krwi. Przewlekłe utrzymywanie się tego stanu może prowadzić do uszkodzenia, nieprawidłowego funkcjonowania, a w skrajnych przypadkach – do niewydolności różnych narządów (nerek, oczu, nerwów, serca i naczyń krwionośnych). Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w roku 2012 w Polsce na cukrzycę chorowało około 2,6 mln osób, z czego 300–500 tys. nie było tego świadomych. Szacunkowo liczba osób dotkniętych tym schorzeniem rośnie o 2,5 proc. rocznie. Jeśli liczba zachorowań będzie wzrastać w tym tempie, to w 2020 r. w Polsce z powodu cukrzycy będzie cierpiało 4 mln. ludzi (około 10 proc. społeczeństwa).

Urzędnicy się badają

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie mogli bezpłatnie skorzystać z badania gleukometrem i skonsultować się z lekarzem. Z okazji tej skorzystała m.in. członek zarządu Elżbieta Lanc. Badania przeprowadził personel medyczny Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o., we współpracy z uczniami Szkoły Promocji Zdrowia działającej przy Mazowieckim Szpitalu Chirurgii Urazowej św. Anny Sp. z o.o. w Warszawie oraz pracownikami Biura Promocji Zdrowia Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej. Akcja profilaktyczna cieszyła się wśród pracowników dużym zainteresowaniem. Na badania zgłosiło się ponad 200 osób.

Liczba wyświetleń: 282

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.