Z regionu

„Archeologia dla każdego”

2016.04.26 15:30 , aktualizacja: 2016.05.10 08:13

Autor: Nina Matczak, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • młodzi ciekawscy w piaskownicy Fot. Nina Matczak, Muzeum...
  • prelegent w trakcie omawiania prezetnacji Fot. Nina Matczak, Muzeum...
  • dziewczynka odnalazła w piaskownicy kość Fot. Nina Matczak, Muzeum...

Pod takim hasłem w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zorganizowano kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinna Niedziela”. Tym razem poprowadził je Marek Piotrowski – kierownik działu archeologicznego placówki wraz z Izabelą Jakubowską – pracownikiem działu archeologicznego.

 

Trochę teorii

Prelegenci w ciekawy i przystępny sposób opowiedzieli o pracy i warsztacie archeologa. Podczas zajęć wykorzystali przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną, która pomogła wyjaśnić dzieciom najważniejsze pojęcia z zakresu archeologii.

 

Najmłodsi uzyskali odpowiedź m.in. na pytania: co to jest archeologia, co to jest zabytek archeologiczny, jak wygląda praca archeologa podczas wykopalisk, co dzieje się ze znalezionymi zabytkami? Uczestnicy mogli również dotknąć autentycznych eksponatów archeologicznych. Dzieci wraz z rodzicami mieli okazję zobaczyć również zdjęcia z wykopalisk prowadzonych na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie.

 

Trochę praktyki

Po zaznajomieniu się z fachową terminologią, pod okiem archeologów młodzi ciekawscy chwycili za narzędzia i ruszyli na stanowiska w przygotowanej wcześniej piaskownicy archeologicznej. Czekały tam na nich „prawdziwe skarby”: części ceramiki, cegły, kości a nawet monety. Chociaż „wykopaliska” dostarczyły dzieciom dużo radości to większość z nich stwierdziła jednak, że „praca archeologa do łatwych nie należy”.

Liczba wyświetleń: 314

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.