Z regionu
Plony zebrane
2016.08.08 15:05 , aktualizacja: 2016.08.09 11:39
Autor: Jarosław Asztemborski,Muzeum Wsi Mazowieckie w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Ponad 4500 osób wzięło udział w imprezie plenerowej zorganizowanej 7 sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zwiedzający mogli poczuć się jak żniwiarze sprzed lat.
W zgodzie z dawnym obyczajem
Chleb stanowił podstawę egzystencji mieszkańca wsi. By móc go uzyskać trzeba było wielu starań i zabiegów. Na gospodarzy czekały najpierw trudy związane z zasiewem i ochroną wzrastających zbóż, a potem intensywna całodniowa praca przy kosach i kosiarkach, by w końcu ustawić ścięte łany w stygi. Na tym jednak nie kończyła się praca żniwna. Plon trzeba było jeszcze potem wymłócić i oczyścić z plew. Zbiorom towarzyszyła bogata tradycja, pielęgnowana dziś w niewielu miejscach. Jednym z nich jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Żniwa w skansenie
Na pola wyszli żniwiarze z kosami i sierpami, by pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów. Każdy uczestnik imprezy mógł spróbować swoich sił w koszeniu kosą lub młóceniu z użyciem zabytkowej młockarni Warmianki. Dzieci brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”, podczas których pracowały cepami, odwiewały ziarno wialnią i mieliły je na mąkę na żarnach. Wspólnie z rodzicami wiązały snopy. W jednej z zagród powstawał wieniec dożynkowy, który prócz kłosów zbóż ozdobiono ziołami i kwiatami polnymi. Gratką dla młodych miłośników folkloru było wykonanie, wspólnie z garncarzem, glinianych naczyń. W wiejskiej izbie szkolnej najmłodsi wykonywali ozdoby ze słomy i bibuły.
Prezentacja zajęć codziennych
Pełne ekspresji scenki rodzajowe z życia mieszkańców dawnej wsi przybliżyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. W skansenowskich zagrodach i izbach gospodynie pokazały dawne prace codzienne, m.in. ubijanie masła w kierzance, pęczkowanie ziół z przydomowych ogródków czy też tkanie szmacianych chodników i wykonywanie ozdób upiększających izby. Obserwację pokazów i spacer po terenie ekspozycji uprzyjemniły liczne degustacje. Każdy mógł skosztować wiejskiego chleba z ubitym ręcznie masłem oraz kiszonych w tradycyjny sposób ogórków.
Koncerty, kiermasze…
Na polanie odbywał się kiermasz pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się potrawy i napoje wykonane według dawnych przepisów i ręcznie wykonane ozdoby z naturalnych materiałów. Nie zabrakło też ludowej muzyki oraz tradycyjnego ogniska.
Liczba wyświetleń: 266
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.