Z regionu

Inni a jednak tacy sami

2016.09.01 09:05

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Koncert zespołu ludowego fot. D. Krześniak
  • Koncert zespołu szkolnego fot. D. Krześniak
  • Gry, konkursy i zabawy fot. D. Krześniak
  • Warsztaty ceramiczne fot. D. Krześniak

Muzeum Wsi Mazowieckiej gościło uczestników Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i XII Sierpeckiego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

 

 

Nadrzędną ideą wydarzenia jest upowszechnianie ideałów społeczeństwa otwartego, pozbawionego barier, jak również przybliżenie osobom zdrowym problemów, z jakimi na co dzień muszą zmierzać się osoby z dysfunkcjami. W ramach imprezy Muzeum oferowało promocyjną cenę biletów dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

 

Atrakcje dla każdego

Uczestnicy imprezy zwiedzali wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną we wnętrzach obiektów z przełomu XIX i XX w. oraz ekspozycje stałe udostępnione w dworze ziemiańskim, galerii rzeźby i powozowni. Wzięli też udział w licznych warsztatach rzemiosła i rękodzieła ludowego. Mogli także spróbować swoich sił w codziennych zajęciach sprzed lat: praniu i maglowaniu odzieży czy ubijaniu masła w drewnianej masielnicy. Wiele osób z zainteresowaniem przypatrywało się pracy szewca, plecionkarza czy tkaczki. Teren jednej z zagród zamienił się w plac zabaw sprzed lat; tutaj każdy mógł pobawić się w taki sam sposób, w jaki bawiły się dzieci kilkadziesiąt lat temu. Toczenie obręczy i fajerek, ringo i jeżdżenie na  hulajnogach szybko znalazły amatorów. U wiejskiej zielarki z zaciekawieniem słuchano ciekawostek związanych z dobroczynnymi właściwościami ziół, a u krawcowej poznawano metodę pracy na maszynie pedałowej. W ramach warsztatów  papieroplastyki uczestnicy własnoręcznie wykonywali bibułkowe kwiaty, a podczas pokazów powroźnictwa przyglądali się robieniu lin i powrozów. Odbył  się także konkurs wiedzy ekologicznej, zorganizowany pod patronatem Starosty Sierpeckiego. Nagrody w postaci tabletów wręczyli laureatom wicestarosta sierpecki Juliusz Gorzkoś oraz wójt gminy Mochowo – Zbigniew Tomaszewski. Liczne rywalizacje i konkursy z nagrodami przygotowali wolontariusze ze Stowarzyszenia SZANSA NA ŻYCIE z Sierpca. Objazdową wystawę militariów, strzelanie do celu oraz konkursy wiedzy historycznej zaproponowało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie. Dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych uczestników imprezy, cieszyły się warsztaty ceramiczne, w ramach których każdy mógł przekonać się, jak wygląda praca na kole garncarskim i własnoręcznie wykonać naczynie gliniane.  

 

Trochę muzyki

Podczas Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych nie mogło zabraknąć ludowych akcentów muzycznych. Przy karczmie przygrywała wiejska kapela ludowa. Na scenie amfiteatru zagościł Zespół  Pieśni i  Tańca Ziemi Kutnowskiej. Specjalnie z okazji Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych członkowie zespołu przygotowali warsztaty muzyczne, do udziału w których zaproszono wszystkich uczestników imprezy. Wystąpił także Zespół MANABA z Publicznego Gimnazjum w Mochowie.

 

Organizatorem imprezy było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu we współpracy z Sierpeckim Stowarzyszeniem „Szansa na Życie”, Starostwem Powiatowym w Sierpcu i Urzędem Miasta Sierpca.

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Liczba wyświetleń: 190

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.