Z regionu

Mazowsze – od serca

2016.12.09 11:55 , aktualizacja: 2017.02.14 09:54

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Statuetka fot. UMWM

Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymał wyróżnienie za realizację programu polityki zdrowotnej w obszarze kardiologii.
 
Ostre zespoły wieńcowe

Tytuł „Samorząd od Serca” to wyróżnienie dla samorządów realizujących programy zdrowotne zwiększające wczesną diagnostykę chorób układu krążenia oraz podnoszących świadomość społeczną w obszarze chorób układu sercowo-naczyniowego wśród mieszkańców województwa w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Nagrodzony „Program zdrowotny w obszarze profilaktyki wtórnej u pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych” realizowany jest od 2013 r. Inicjatywę kierujemy do osób przebywających w oddziale kardiologicznym po przebytym zawale mięśnia sercowego. Działania edukacyjne w tym obszarze prowadzi 6 podmiotów leczniczych, których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Są to: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Ciechanowie Sp. z o. o., Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o. o., Międzyleski Szpital Specjalistyczny SPZOZ w Warszawie, Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy „ATTIS” Sp. z o. o.

 

Najważniejsza profilaktyka

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Zapadalność na te schorzenia co roku wzrasta, zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku. To istotny sygnał alarmowy. U chorych po zawale ryzyko wystąpienia kolejnego jest wysokie i wynosi około 15-20 proc. w ciągu roku. Dlatego tak istota jest edukacja zdrowotna wpływająca m.in. na lepsze zrozumienie zagadnień związanych z chorobą. Ważne, by zrozumieć rolę odpowiedniej diety w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych oraz znaczenie otyłości jako jednego z głównych czynników ryzyka. Istotne są także: regularna aktywność fizyczna, wyuczenie nawyków monitorowania ciśnienia tętniczego oraz przyjmowania zalecanych przez lekarza środków medycznych.

 

Liczba wyświetleń: 222

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.