Z regionu

Królewski blask w Szydłowcu

2017.04.28 11:20 , aktualizacja: 2017.04.28 11:30

Autor: Zofia Radwańska, MLIM w Szydłowcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na wernisaż przybyło wielu miłośników sztuki fot. MLIM w Szydłowcu
  • organizatorzy spotkania - przedstzwiciele szydłowieckiego muzeum oraz Zamku Królewskiego w Warszawie fot. MLIM w Szydłowcu
  • fotel tronowy z 1796 r. wykonany w pracowni Szymona Bogumiła Zuga fot. MLIM w Szydłowcu
  • Artyści – Aureliusz Goliński (skrzypce), Bolette Roed (flet prosty) i Małgorzata Sarbak (klawesyn) fot. MLIM w Szydłowcu

Różne formy wizerunków królów elekcyjnych – od Zygmunta III Wazy do Stanisława Augusta Poniatowskiego  – zaprezentowano w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

 

Historyczne perełki

Pośród ponad 120 eksponatów znalazły się m.in. portrety królów, ich małżonek oraz dzieci w przedstawieniach malarskich, graficznych, w przedmiotach sztuki użytkowej z okresu ich panowania. Wzrok zwiedzających przyciągały XVII i XVIII-wieczne portrety Michała Korybuta Wiśniowieckiego i jego małżonki – Eleonory Marii oraz Marii Leszczyńskiej, małżonki króla Francji Ludwika XV. Uwagę wzbudziły miniatury, przykłady augsburskiego złotnictwa, barwna „rolka sztokholmska” (kopia) przedstawiająca wjazd orszaku ślubnego Zygmunta III i jego drugiej żony Konstancji do Krakowa, niegdyś zdobiący salę tronową fragment  XVIII-wiecznego zegara rotacyjnego czy fotel tronowy z 1796 r. wykonany w pracowni Szymona Bogumiła Zuga.

 

Muzyczny akcent

Otwarcie wystawy uświetnił koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu „Arte dei Suonatori”. ArtyściAureliusz Goliński (skrzypce), Bolette Roed (flet prosty) i Małgorzata Sarbak (klawesyn) zaprezentowali po mistrzowsku utwory Johanna Sebastiana Bacha, m.in. sonaty c-moll i h- moll na skrzypce i klawesyn. Z aplauzem spotkało się wykonanie przez Dunkę Bolette Roed, Partity E-dur w oryginalnej aranżacji na flet prosty. Szydłowiecka publiczność nagrodziła muzyków gromkimi brawami oraz owacją na stojąco.

 

Liczba wyświetleń: 257

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.