Z regionu

Międzynarodowy Dzień Strażaka

2017.05.04 11:15 , aktualizacja: 2017.05.05 15:35

Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • wyróżnieni strażacy fot. Emil Sawicki
  • licznie przybyli strażacy pojawili się na uroczystości w galowych mundurach fot. Emil Sawicki
  • gala odbyła się w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach fot. Emil Sawicki
  • występ orkiestry dętej fot. Emil Sawicki
  • pies rasy golden retriver z opaską - napis strażak fot. Emil Sawicki

Dziś, w dzień św. Floriana, świętuje strażacka brać – zarówno ochotnicy (OSP), jak i formacja zawodowa (PSP).  Na co dzień, często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc, gdy żywioł ognia, wody albo inne niebezpieczeństwo zagraża ludziom czy ich mieniu. Swoją służbę niezmiennie traktują jako zaszczyt i honor. Na nich zawsze można liczyć.

 

W wielu miejscowościach Polski, także na Mazowszu, organizowane są „pożarnicze uroczystości”. W tym roku po raz pierwszy rozstrzygnięto też Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów „FLORIANY”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, partnerem strategicznym tegorocznej edycji  – Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej „Matecznik-Mazowsze” w Otrębusach k/Warszawy, poznaliśmy najlepsze projekty realizowane w latach 2015–2016 z udziałem ochotniczych straży pożarnych i samorządów bądź innych partnerów. Mazowieccy strażacy otrzymali nominacje w pięciu konkursowych kategoriach: rozbudowa lokalnej infrastruktury, poprawa bezpieczeństwa, kultura i tradycja, integracja społeczna oraz innowacje, a także integracja cyfrowa poprzez zwiększanie dostępności do Internetu i tworzenie bezpiecznego środowiska cyfrowego.

 

„FLORIANY”

Powstały, by docenić pracę i zaangażowanie OSP w ratowanie zdrowia i życia mieszkańców. To właśnie strażacy ochotnicy codziennie czuwają nad naszym bezpieczeństwem i często jako pierwsi zjawiają się w miejscu wypadków. Ich praca to jednak nie tylko gaszenie pożarów czy walka z żywiołami. Często z pomocą samorządu oraz innych środowisk – organizacji, instytucji, przedsiębiorców i pracodawców działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców w całej Polsce. Propagują bezpieczne zachowania, uczą reagować na zagrożenia, rozwijają aktywność sportową i kulturę, pielęgnują tradycję, aktywizują młodych, osoby dorosłe i seniorów, łącząc pokolenia, działają dla wspólnego dobra. Organizują rozrywkę, ale też edukują. W wielu miejscowościach, szczególnie małych, to właśnie remizy są ośrodkami życia społecznego. Powstają przy nich orkiestry, zespoły artystyczne, drużyny sportowe, sale komputerowe z dostępem do Internetu.

 

Idea konkursu

To przede wszystkim pokazanie szerszemu gronu efektów ciężkiej pracy strażaków. Dziś nagrodzono najaktywniejsze ochotnicze straże pożarne, które sprawnie działają wspólnie z samorządami, mieszkańcami, instytucjami. Prestiżowymi statuetkami „FLORIANY” uhonorowano najlepsze inicjatywy zrealizowane w latach 2015–2016 z udziałem ochotniczych straży pożarnych i samorządów oraz innych lokalnych środowisk, organizacji i instytucji. W pierwszej edycji konkursu wpłynęło 375 wniosków. W gronie nominowanych znalazły się 54 prospołeczne inicjatywy oraz trzej najlepsi pracodawcy zgłoszeni przez uczestników konkursu. Jak podkreśliła Dorota Pardecka, redaktor naczelna „Strażaka”, pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Kapituła miała trudny wybór, ponieważ wszystkie inicjatywy były ciekawe i zasługiwały na uwagę.

 

Liczba wyświetleń: 366

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.