Z regionu

Majówkowe spotkania z wiejską tradycją

2017.05.08 14:30 , aktualizacja: 2017.05.10 08:32

Autor: Jarosław Asztemborski, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Rodzinne zmagania konkursowe na polanie w skansenie fot. D. Krześniak
Zespoł Pieśni i Tańca SANNIKI zaprezentował barwne widowisko obrzędowe fot. D. Krześniak
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy zaprezentowała sceny z życia dawnej wsi fot. D. Krześniak
koncerty orkiestr dętych fot. D. Krześniak

Pokazy wiejskich zajęć codziennych, koncerty zespołów ludowych i orkiestr dętych, rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja potraw mazowieckiej kuchni – to niektóre  z wielu atrakcji, jakie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało w pierwszym tygodniu maja dla miłośników imprez plenerowych.

 

Dla dorosłych i dla dzieci

Muzeum zaprosiło zwiedzających na dwie wiosenne imprezy plenerowe pod wspólnym tytułem „Majówka w skansenie”. W zagrodach chłopskich i na przylegających do nich polach na turystów czekały pokazy prac codziennych i obrzędów związanych z okresem wiosennym – przędzenia owczej wełny na kołowrotku, prasowania żelazkiem na duszę, wycinania firanek z papieru, powroźnictwa, siania lnu siewnikiem, konnego bronowania i sadzenia ziemniaków. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy w strojach z początku XX w. pokazywała codzienność różnych warstw społecznych zamieszkujących polską wieś przed 100 lat. Wiele atrakcji czekało na najmłodszych. W wiejskiej izbie lekcyjnej dzieci poznały kaligrafię oraz uczyły się wykonywania kokard narodowych, w stodole młynarza brały udział w pokazach „Jak to ze zbożem było?”. Kontynuację przygody z folklorem mazowieckim stanowiła wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowana  we wnętrzach chałup chłopskich.

 

Muzealna scena

Rozbrzmiewała dźwiękami muzyki ludowej oraz współczesnymi aranżacjami utworów patriotycznych i standardów muzyki rozrywkowej.  Wystąpiła Kapela Ludowa Mazowszanie z Wołomina w repertuarze obejmującym melodie ludowe z różnych regionów Polski. Atmosferę wiejskiej zabawy tworzyła Kapela z Białyszewa. W strojach galowych prezentowały się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Zawidza Kościelnego oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wraz z grupą mażoretek.  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca SANNIKI przygotował widowisko przybliżające tańce i pieśni ludowe z regionu Mazowsza Starego. We dworze szlacheckim zwiedzający posłuchać mogli koncertów fortepianowych w wykonaniu Mateusza Motylewskiego, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sierpcu.

 

Rodzinne zawody

Polana przed amfiteatrem była miejscem zmagań rodzin w licznych konkursach. Uczestnicy musieli m.in. pokonać tor przeszkód z nosidłami do wody, ręcznie oddzielać ziarno od plew czy poszukiwać ukrytych w trawie jaj, kierując się podpowiedziami najbliższych. Na kiermaszach produktów regionalnych i rękodzieła prezentowano szeroki wybór pieczywa, miodów, naturalnych przypraw i wytworów rzemiosła ludowego.

 

Mazowiecka kuchnia tradycyjna

Jest nie tylko smaczna, ale także różnorodna. Kulinariom poświęcona była impreza plenerowa „Gotowanie na polanie”. Jednym z najważniejszych jej elementów był konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką”. W rywalizacji wzięli udział zarówno profesjonalni producenci żywności regionalnej i kucharze, jak i gospodynie korzystające z rodzinnych przepisów. Dania oceniano w 6 kategoriach: zupa, danie jarskie, potrawa mięsna, przekąska, deser i napój. Zwyciężyły: „Zupa borowikowa” („Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne U. Tomaszewska, I. Wierzbicka”), „Ser podpuszczkowy wędzony z kozieradką” (Krystyna Długokęcka), „Dziczyzna w sosie własnym” (Koło Gospodyń Wiejskich Rycharcice), „Kiełbasa swojska” („Tradycyjne jadło”, Mirosława Wilk), „Sernik tradycyjny” (Koło Gospodyń Wiejskich Łęczanki), „Nalewka z pędów sosny” (Agnieszka Samsel). Zwycięzcy otrzymali artykuły gospodarstwa domowego i pamiątkowe dyplomy.

 

Skansen zaprasza

W pierwszą niedzielę czerwca na imprezę „Dzień Dziecka w skansenie”. W programie zabawy dla całej rodziny i nietypowe spotkania z folklorem Mazowsza. Dziewiątego czerwca placówka zachęca dzieci i młodzież w wieku 6–13 lat do udziału w konkursie plastycznym „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie rysunku przedstawiającego fragment ekspozycji, ze szczególnym uwzględnieniem otaczającej ją przyrody. Czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Liczba wyświetleń: 320

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.