Z regionu

Krasiński dla kobiet w Opinogórze

2017.05.26 14:20 , aktualizacja: 2017.05.30 09:51

Autor: Aldona Łyszkowska (Muzeum Romantyzmu), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

Grupa modelek przebrana w stroje z epoki na trawie przed muzeum Pokaz strojów XIX-wiecznych...

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się promocja tomiku wierszy Zygmunta Krasińskiego pisanych dla kobiet połączona z pokazem mody XIX-wiecznej pt. „Godzina pąsowej róży” z pracowni Nomina Rosae.

 

W 2015 r. opinogórskie muzeum zapoczątkowało wydawanie miniatur – jako pierwsze zostały wydane „Modlitwy i wiersze” Zygmunta Krasińskiego, publikacja prezentująca m.in. mało znane utwory pisane przez trzeciego wieszcza dla Joanny Bobrowej. W 2016 r. ukazała się  publikacja pt. „Maryja w poezji romantycznej” – zbiór wierszy poetów romantyzmu, w których głównym tematem jest Matka Boska.

 

Wszystkim, które kochał

W bieżącym roku muzeum wydało trzecią książkę z tej serii – „Wiersze dla kobiet”. Prezentowane są w niej utwory Zygmunta Krasińskiego pisane do jego ukochanych: Amelii Załuskiej, Joanny Bobrowej, Delfiny Potockiej i żony Elizy Branickiej. Krasiński to właśnie dla kobiet, do kobiet i o kobietach pisał swoje wiersze. Taki utwór często bywał prezentem, chociaż bywało i tak, że towarzyszył bardziej materialnemu podarkowi, był posyłany np. z krzyżykiem („Weź ten prosty krzyż biały…”) czy z lornetką (Chcę byś mymi szkłami…”).

 

Jak zmieniały się damskie kreacje 

Promocja tomiku została połączona z pokazem mody XIX-wiecznej. Zaprezentowane zostały kreacje damskie z lat 1806–1906. Dzięki opowieści prowadzącej dr Marii Molendy podążaliśmy za zmieniającą się intensywnie modą tego przełomowego stulecia, przyglądaliśmy się efektownym ubiorom i zagłębialiśmy się w tajniki skomplikowanych społecznych i kulturowych wymogów, do których należało z uwagą dostosowywać stroje.

Liczba wyświetleń: 293

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.