Z regionu

Najlepsi folkloryści nagrodzeni

2017.06.08 15:25 , aktualizacja: 2017.06.12 12:51

Autor: Katarzyna Klepaczewska (KP), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

na scenie występuje Zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” Laureat Nagrody im. O....
Wręczenie czeku ufundowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego dla zwycięzcy z Mazowsza Wręczenie czeku...

Jedni są mistrzami w haftach, koronkarstwie i rękodziele. Drudzy, dbają o to, by taniec i muzyka ludowa nie zanikły. Jeszcze inni przyczyniają się do promowania obrzędów, zwyczajów i wierzeń ludowych. Wszystkich łączy pasja, chęć przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom i wygrana w 42. edycji konkursu Nagrody im. Oskara Kolberga.

 

Wśród zwycięzców znaleźli się twórcy z województwa mazowieckiego. W kategorii dla zespołów ludowych nagrodę odebrał Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”. Wśród badaczy, naukowców popularyzatorów i animatorów najlepszy okazał się Józef Sobiecki – redaktor Polskiego Radia RDC Warszawa, twórca archiwum nagrań i audycji radiowych o twórczości wiejskiej artystów. Zwycięzca otrzymał także czek ufundowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w wysokości 7 tys. zł. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, nagrodę wręczyła zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Agnieszka Kuźmińska.

 

Nagroda z tradycją

Nagrodę, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiono w 1974 r.  na Mazowszu, w gronie twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. Przyznawana jest w sześciu kategoriach. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca we  współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze.

 

Liczba wyświetleń: 229

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.