Z regionu
Skansen w kolorach tęczy
2017.06.14 08:05 , aktualizacja: 2017.06.28 08:20
Autor: oprac. na podst. mat. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Spacer po Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to podróż w przeszłość. Otoczone lasem i polami uprawnymi wiejskie wiekowe zagrody z krytymi strzechą chałupami, ogródkami warzywnymi, pasiekami oraz sadami tworzą krajobraz, który stał się inspiracją dla młodych artystów.
Kredką malowane
W konkursie plastycznym „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” wzięły udział dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Uczestnicy musieli wykonać pracę plastyczną za pomocą pasteli lub kredek w dwóch kategoriach tematycznych: pejzażu (fragment muzealnej wsi wraz z rodzimymi gatunkami roślin rosnących w ogródkach kwiatowych, warzywnikach i na polach) oraz ochrony przyrody (przedstawienie zachowań i działań służących ochronie ekspozycji przyrodniczej w muzeum). Komisja konkursowa nagrodziła 48 osób. Na laureatów czekał sprzęt elektroniczny i komputerowy oraz pamiątkowe dyplomy. Wyróżnione rysunki będą wyeksponowane podczas wystawy pokonkursowej zorganizowanej na terenie muzeum.
Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu muzeumsierpc.
Konkurs dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 11 520 zł.
Dzień w skansenie
Sierpecki skansen przygotował także inne niespodzianki dla najmłodszych. Zwiedzanie ekspozycji, poznawanie rodzimych gatunków roślin uprawianych w ogródkach oraz dziko rosnących na miedzach i polach, przyglądanie się codziennym zajęciom mieszkańców dawnej wsi… to bonusy pobytu. Atrakcją były też przejażdżki konne, ogniska i zajęcia edukacyjne realizowane w ramach muzealnej szkoły. Wspólne spotkanie zakończyło się na polanie przy ognisku.
Kolejne konkursy
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w kolejnych zmaganiach konkursowych – w listopadzie ruszy „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”, w grudniu „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”.
Liczba wyświetleń: 290
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.