Z regionu
Integracja na ludowo
2017.08.28 08:15 , aktualizacja: 2017.08.31 08:55
Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Już od kilku lat w ostatnią sobotę sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu spotykają się osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i miłośnicy mazowieckiego folkloru. Dziesiąta edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i czternasta Sierpeckich Dni Osób Niepełnosprawnych była okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy w otoczeniu wsi z przełomu XIX i XX w.
Zdobywanie wiedzy
Głównym zamierzeniem imprezy, w której uczestniczyło ponad 1300 osób, była integracja, pokonywanie barier i zwiększanie świadomości na temat potrzeb osób niepełnosprawnych. By to umożliwić, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom i poznawaniu tradycji oraz obrzędowości wiejskiej (m.in. w czasie zwiedzania wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”). Podczas oglądania ekspozycji zwiedzający mogli poczuć się jak mieszkańcy dawnej wsi. Było to możliwe dzięki pokazom prac gospodarskich i rzemiosła ludowego na terenie zagród chłopskich. Goście skansenu mogli wziąć udział w wielu z nich: ubijali w kierzance masło i smakowali go z chrupiącym chlebem, prali na tarze koszule, a potem je maglowali. Wykonywali też bibułowe wielobarwne kwiaty, a w izbie zielarki poznawali tajniki ziołolecznictwa i zielarstwa. Plecionkarz chętnie opowiadał o wyplataniu z wikliny koszy, w kuźni kowal pokazał, jak wytwarzano narzędzia żelazne, a szewc – jak dawniej naprawiano obuwie.
Sprawdzanie umiejętności
Wiele emocji dostarczyła integracja przy ognisku, gdzie zajadano się świeżo upieczonymi kiełbaskami. Fantastyczną zabawę taneczną „na dechach” poprowadziła wiejska Kapela Pana Jacka. Skoczne melodie i wesołe przyśpiewki wypełniły scenę po brzegi. Przełamywaniu własnych słabości w atmosferze współzawodnictwa służyły konkursy, m.in. zręcznościowe, tańca ludowego, a także wiedzy ekologicznej (realizowany w ramach dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie). Pomocni wszystkim zawsze byli wolontariusze Stowarzyszenia Szansa na Życie z Sierpca.
Zainteresowaniem cieszyła się wystawa militariów przygotowana przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie, ukazująca bogate zbiory uzbrojenia oraz elementów wyposażenia żołnierskiego pochodzących z II wojny światowej.
Moc jest w nas!
Gospodarzem wydarzenia było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a współorganizatorami Starosta Sierpecki, Burmistrz Miasta Sierpca oraz Stowarzyszenie Szansa na Życie w Sierpcu. Zaproszenie na imprezę przyjęli przedstawiciele samorządów powiatowych z Sierpca, Rypina, Aleksandrowa Kujawskiego, Płocka, Płońska, Lipna, Żuromina oraz instytucji, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Dziesiąta rocznica ustanowienia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych stała się okazją do podpisania porozumienia między powiatami o współpracy na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Korzystając z okazji, goście rozmawiali także na temat rozwiązań, które mogłyby ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, a także możliwości współpracy z fundacjami zajmującymi się niesieniem im pomocy.
Wydarzenie pokazało, że największe bariery odnaleźć możemy we własnych umysłach. Z każdą przeszkodą można sobie poradzić, jeśli obok jest ktoś gotów podać pomocną dłoń.
Liczba wyświetleń: 273
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.