Z regionu

Praktykowali w urzędzie

2017.08.30 13:00 , aktualizacja: 2017.09.04 16:06

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • zdjęcie grupowe Ostatnim akcentem...
  • dyrektor wręcza praktykantce (Fot. Joanna...
  • praktykant otrzymuje od dyrektora (Fot. Joanna...

Dobiegł końca kolejny, drugi już miesiąc wakacyjnych praktyk w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W sierpniu praktyki odbyło 22 studentów z Mazowsza. W poniedziałek – 4 września praktyki rozpocznie kolejna 31-osobowa grupa. Młodzi ludzie przez cały miesiąc będą poznawali m.in. specyfikę działania urzędu i jego kulturę organizacyjną, a za wykonaną pracę otrzymają wynagrodzenie.

 

Zasady udziału

„Praktyki u Marszałka” to autorski program Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Właśnie trwa jego trzecia edycja. W lipcu, sierpniu i wrześniu studenci uczący się na stacjonarnych studiach wyższych na uczelniach państwowych i prywatnych na Mazowszu i tutaj zameldowani mogą brać udział w płatnych praktykach zawodowych w urzędzie marszałkowskim lub jednej z jego delegatur – w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Radomiu lub Ostrołęce.

 

– Praktykanci wnoszą do urzędu nowe, świeże podejście. Mają okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennych zadaniach. Zależy nam, aby młodzi ludzie poznali pracę urzędu. Chcemy, aby zobaczyli jak w praktyce funkcjonuje prawo i jak wdrażane są zasady, które poznają w trakcie studiów. Cieszę się, że tak wielu studentów podchodzi do swojej przyszłości w sposób bardzo kompetentny oraz zdobywa nową wiedzę i doświadczenie, które w przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne w poszukiwaniu pracy

 

podkreśla Waldemar Kuliński, Sekretarz Województwa – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Nowa edycja, nowe wytyczne

Po doświadczeniach z poprzednich lat, regulamin tegorocznych praktyk uległ zmianom. Dotyczą one przede wszystkim rekrutacji, która składała się z dwóch etapów. W pierwszym należało prawidłowo wypełnić i w terminie złożyć wniosek zgłoszeniowy. Drugi etap to test wiedzy o Mazowszu, który odbył się w połowie maja. W przypadku, gdy po drugim etapie rekrutacji pozostało więcej kandydatów niż proponowana liczba miejsc, studenci, którzy najlepiej rozwiązali test, zostali zaproszeni na rozmowy rekrutacyjne. Wzrosło również wynagrodzenie dla praktykantów. Za swoją pracę w tym roku otrzymują oni 1950 zł brutto, wypłacane na podstawie podpisanej na początku praktyk umowy zlecenia.

 

Praktyki trwają 20 dni roboczych w danym miesiącu, maksymalnie 150 godz. W tym czasie studenci poznają specyfikę działania urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. Dowiadują się, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu.

 

Każdy praktykant ma swojego opiekuna, który przedstawia zadania wybranej komórki organizacyjnej urzędu i wprowadza studenta w jego obowiązki. Praktyki odbywają się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań.

 

Trafiłam do bardzo fajnego zespołu ludzi, którzy byli bardzo otwarci. Wdrożyli mnie w swoje obowiązki z czego bardzo się cieszę. Dostałam także własne zadania m.in. dotyczące przygotowania materiałów do prasy. Polecam praktyki w urzędzie, bo to doskonała okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną z praktyką

 

 – mówi Edyta Jankowska, studentka administracji.

Artykuły powiązane

Kolejni praktykanci w urzędzie

04-09-2017
Wrzesień to kolejny miesiąc „Praktyk u Marszałka”.
więcej

Liczba wyświetleń: 358

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.