Z regionu

Płockie spotkania z sonatą

2017.09.12 11:25 , aktualizacja: 2017.09.12 12:28

Autor: Radosław Lubiak (Mazowiecki Instytutu Kultury), Wprowadzenie: Paweł Burlewicz

  • Zaproszenie na festiwal z motywem graficznym kwiatu, którego część płatków przypomina klawisze fortepianu (fot. Anita Kot)
  • Portret artysty z główką wiolonczeli Marcin Zdunik (fot....
  • Portret zamyślonego artysty Zbigniew Raubo (fot....
  • Porter artystki z zeszytem nut na ulicy w Pradze Petra Matějova (fot....
  • Portret dwóch artystów Łukasz Długosz i Andrzej...
  • Artystka gra na fortepianie podczas koncertu w Płocku Zuzanna Pietrzak (fot....

Organizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury Dni Fryderyka Chopina obchodzą w tym roku jubileusz 15-lecia. Program koncertów i nazwiska artystów godne są jubileuszu. A i temat wyjątkowo wdzięczny – sonata.

 

Piętnastą już edycję festiwalu Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina – otworzył w Płocku koncert Zuzanny Pietrzak. Młoda artystka zaprezentowała błyskotliwe interpretacje dwóch sonat h-moll – Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.

 

Właśnie sonacie poświęcona jest tegoroczna jubileuszowa edycja Chopinianów, organizowanych przez Mazowiecki Instytut Kultury. Kolejnych koncertów w Opactwie Pobenedyktyńskim będzie można wysłuchać w najbliższy weekend 15–17 września o godz. 18:00.

 

Sonata znana i mniej znana

W trakcie pięciu koncertów tegorocznej edycji zabrzmi komplet dzieł Chopina napisanych w formie sonatowej. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać ich w kontekście utworów innych kompozytorów – znanych, ale również tych mniej popularnych: Liszta, Rachmaninowa, Vořiška, Beethovena, Scarlattiego, Janačka, Strawińskiego czy Francka.

 

Wystąpią uznani artyści: czeska pianistka Petra Matějova zagra koncert na fortepianie Bechstein z początku XX w. Pokaże szeroką, choć subiektywną, perspektywę sonaty od Scarlattiego po Strawińskiego. Zbigniew Raubo – ceniony polski pianista, laureat wielu prestiżowych nagród i świetny pedagog (profesor sztuk muzycznych) – nakreśli wzajemne związki między dwiema klasycznymi formami: wariacją i sonatą, prezentując dzieła Beethovena i Rachmaninowa.

 

Program zamknie koncert poświęcony muzyce kameralnej. Marcin Zdunik (wiolonczela), Łukasz Długosz (flet) oraz Andrzej Jungiewicz (fortepian) zagrają m.in. Sonatę g-moll Chopina na fortepian i wiolonczelę oraz Trio g-moll.

 

Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznej edycji oraz występujących artystów można znaleźć na stronie www.chopiniana.pl.

 

Nie tylko koncerty

Festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina realizowany jest od 2002 r. Początkowo koncerty odbywały się w Warszawie. Organizowane były w miejscach związanych z życiem i twórczością Chopina, a także kojarzonych z kompozytorem: Bazylika św. Krzyża, Belweder, kościół sióstr Wizytek, Uniwersytet Warszawski czy Łazienki Królewskie.

 

Zamysłem organizatora – Mazowieckiego Instytutu Kultury – od początku była prezentacja twórczości Chopina w nowatorski, niekonwencjonalny sposób. Dlatego wydarzenia w ramach Chopinianów miały charakter interdyscyplinarny. W trakcie kolejnych edycji koncertom kameralnym i symfonicznym towarzyszyły projekcje filmowe, spektakle teatralne, baletowe, teatru tańca współczesnego, koncerty jazzowe, gry miejskie a nawet pokaz mody nawiązującej do ubiorów z epoki.

 

Z Warszawy Chopiniana przeniosły się do chopinowskich miejsc na Mazowszu. Koncerty organizowane były w Żelazowej Woli i Sannikach, a ostatnio w Płocku, który Chopin odwiedził podczas swojej podróży do Gdańska w 1827 r. Zmieniła się też nieco formuła programowa festiwalu. Od 2011 r. poszczególne edycje poświęcone są konkretnym formom muzycznym obecnym w twórczości Chopina.

 

Liczba wyświetleń: 352

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.