Z regionu

Foire de Paris

2004.05.21 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

29 kwietnia 2004 roku odbyło się uroczyste otwarcie Targów Paryskich, które w tym roku obchodzą jubileusz stulecia.

Foire de Paris to największe i jedne z najbardziej prestiżowych targów dóbr konsumpcyjnych w Europie. Odwiedza je corocznie ponad 700 tys. osób. W tym roku na powierzchni targowej liczącej 220 tys. m² powierzchni, w 18 salonach tematycznych swoje wyroby prezentowało 3 200 wystawców. Wartość transakcji zawartych na targach sięgnęła 460 milionów euro.

W tym roku wiele miejsca poświęcono budownictwu. Polskę w tej branży reprezentowała firma GURIS z Hajnówki, która wystawiła drewniany dworek. Znalazły w nim miejsce dwie ekspozycje:
  • „Wnętrze szlacheckiego salonu z polowy XIX-ego wieku” zrealizowane przez Muzeum Wsi Radomskiej.
  • „Dziedzictwo architektury drewnianej w Polsce”.
Wystawa ta została przygotowana przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce przy współpracy z muzeami regionalnymi i samorządami wojewódzkimi z całej Polski. Na pięćdziesięciu planszach przedstawiono 180 fotografii najcenniejszych obiektów architektury drewnianej w Polsce. Uzupełnieniem fotografii były dwie makiety: typowej zagrody mazowieckiej oraz grodziska z Bródna. Wystawie towarzyszył folder wydany w języku francuskim.

Obie ekspozycje zostały zrealizowane przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Realizacja przedsięwzięcia promującego kulturę i tradycyjną architekturę drewnianą Polski została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego, region Ile de France, Firmę Guris, Comexpo – organizatorów targów i prywatnych sponsorów.

W uroczystości otwarcia targów wzięła udział trzyosobowa delegacja Samorządu Województwa Mazowieckiego, której przewodniczył Wicemarszałek Arkadiusz Czartoryski.
Realizatorów wystaw reprezentowały : Małgorzata Jurecka, Maria Samsel, Anna Ostrowska i Justyna Górska-Siwiec.

Już pierwszego dnia targów dworek i wystawa cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze względu na charakter tego projektu wykraczający poza wystawiennictwo typowo konsumpcyjne. Wystawa była pierwszą we Francji tak szeroką prezentacją dziedzictwa polskiej architektury drewnianej. Zamknięcie wystawy odbyło się 9 maja br.

W dniach od 25 kwietnia do 15 lipca 2004 wystawa prezentowana jest w Saint Cloud, w Paryżu.

Liczba wyświetleń: 329

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.