Z regionu

700 lat Liwa

2004.05.25 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W dniach 5-6 czerwca 2004 roku Gmina Liw obchodzi 700 – lecie istnienia. Z tej okazji organizatorzy – Urząd Gminy Liw - przygotowywali dla mieszkańców i gości bogaty program obchodów.

5 czerwca od godz. 14:00 rozpocznie się festyn na podzamczu w Liwie, na którym wystąpią szkolne zespoły muzyczne i taneczne, orkiestra dęta OSP Liw, zespoły folkowe Goście z Nizin i Rzepczyno Folk Band, zespół Chrząszcze. Ponadto odbędą się pokazy walk rycerskich, spektakle historyczne oraz happening plastyczny.

6 czerwca odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Liw, na której zostaną wręczone medale, nadane przez Radę Gminy za zasługi dla Gminy Liw.

Gmina Liw leży w północnej części ziemi siedleckiej. Jest to rejon o ciekawych walorch przyrodniczych i kulturowych, w części położona jest na terenie Nadburzańskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie liczy 8 tysięcy mieszkańców. Siedziba władz mieści się w Węgrowie.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1304 roku. W dawnych wiekach Liw położony na granicy Mazowsza i Podlasia był siedzibą zamku książęcego oraz jednym z ważniejszych grodów mazowieckich. W połowie XIV w. książę mazowiecki Janusz wzniósł nad rzeką Liwiec zamek gotycki, a przed 1421 rokiem nadał Liwowi prawa miejskie. Pod rządami królowej Bony miasto przeżywało swój złoty wiek, bogacąc się na handlu z kupcami podróżującymi ruchliwym szlakiem z Warszawy na Litwę i Brześć. Pomyślną koniunkturę przerwały wojny szwedzkie. Ostateczny cios zadał miastu zaborca rosyjski w 1869 roku, odbierając za aktywny udział w powstaniu prawa miejskie, którymi Liw chlubił się przez ponad 400 lat.

Najstarszym zabytkiem jest zamek książąt mazowieckich, położony wśród łąk nad rzeką Liwiec. Obecnie mieści się tam muzeum z interesującą kolekcją broni i portretu sarmackiego. Zamek jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej, który słynie szczególnie z organizowanych na podzamczu turniejów rycerskich.

Szczegółowy program festynu dostępny jest na stronie www.liw.pl.

Liczba wyświetleń: 363

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.