Z regionu

Adwentowe granie

2006.12.15 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

9 grudnia br. w Siedlcach odbył się XII Regionalny Konkurs Gry na Ligawkach, którego organizatorem było Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach oraz Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Konkurs rozpoczął się odegraniem adwentowego hejnału w wykonaniu wszystkich uczestników. Następnie w plenerowej scenerii odbył się przegląd konkursowy przybyłych artystów. Wzięły w nim udział 42 osoby. Rozpiętość wieku uczestników konkursu była zróżnicowana, najmłodszy miał 8 lat, najstarszy - 85. Zwyciężył Stefan Tryc z Łosiewic (gmina Łochów).

Po zmaganiach konkursowych w sali audiowizualnej Muzeum Regionalnego w Siedlcach odbyły się spektakle wiejskich teatrów obrzędowych w wykonaniu grup z Trzcińca i Karcz. Obie inscenizacje, odzwierciedlające codzienne życie i obrzędy polskiej wsi, miały charakter humorystyczny.

Konkurs gry na ligawkach to jedna z nielicznych imprez kulturalnych w regionie, pielęgnująca stare tradycje polskiego ludu i polskiego chrześcijaństwa zachowana w nieskażonej postaci. Od początku XIX wieku na Podlasiu i Mazowszu można śledzić związek gry na ligawce z okresem Adwentu. Jest to jeden z najstarszych instrumentów w naszym kraju, pierwotnie był to instrument myśliwski, później pasterski. Nazwa ligawka pochodzi od legania, czyli opierania jej podczas trąbienia ze względu na jej ciężar i długość. W różnych regionach kraju grywano na różnych rodzajach trąb: na Mazowszu i Podlasiu były to ligawki, na Podkarpaciu – trombity, na Pomorzu – bazuny, w innych częściach Polski – rogi. Wszystkie te instrumenty charakteryzowały się potężnymi rozmiarami i donośnym głosem. Ich dźwięk słychać było w odległości kilku kilometrów.

Liczba wyświetleń: 451

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.