Z regionu

Zachować pamięć

2007.01.25 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

24 stycznia br. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie otwarto wystawę: "Zachować pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz III Rzeszy 1939 - 1945", przygotowaną przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.

Ekspozycja powstała w oparciu o materiały archiwalne ze zbiorów własnych Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", przy wsparciu Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Berlińskimi Warsztatami Historycznymi. Jej mottem są słowa: Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięć. Prezentowane dokumenty, mapy i fotografie oraz materiały audiowizualne pozyskano z zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów.

Wystawa została podzielona na dwie części: historyczną i współczesną.

Pierwsza część poświęcona jest pracy niewolniczej i przymusowej pod okupacją niemiecką: eksterminacji poprzez pracę w obozach koncentracyjnych, gettach i ciężkich więzieniach, pracy przymusowej dorosłych oraz dzieci w przemyśle i rolnictwie na terenach okupowanych przez Rzeszę, pracy jeńców wojennych. Ukazane jest życie codzienne i religijne osób deportowanych i zmuszanych do pracy oraz sylwetki ofiar, które podejmowały walkę z okupantem.

Druga część dotyczy powojennych stosunków polsko-niemieckich, w tym zwłaszcza działalności Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie" na rzecz środowiska ofiar nazizmu w Polsce, na tle procesu porozumienia i pojednania między Polską a Niemcami.

Wystawa, uzupełniona o oryginalne dokumenty i pamiątki ze zbiorów MHPRL, czynna będzie dla zwiedzających do 28 lutego 2007 r.

Liczba wyświetleń: 273

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.