Z regionu

VII Ogólnopolski Turniej na Zamku w Liwie „O pierścień księżnej Anny”

2007.08.21 00:00

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: JakubWojna

W dniach 18-19 sierpnia br. we wspaniałej scenerii XV- wiecznego Zamku Książąt Mazowieckich odbył się Turniej Rycerski w Liwie, na którym spotkali się rycerze z całej Polski. Wzięło w nim udział około 300 rycerzy i dam z bractw z Polski i zagranicy z 35 ugrupowań rycerskich.

Sierpniowe turnieje rycerskie, organizowane przez Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej oraz Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, stały się już tradycją i należą do najbardziej prestiżowych w regionie. Z organizatorami współpracuje „Zamek Liw. Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Liwskiej” oraz wolontariusze ze szkół średnich w Węgrowie. Impreza współfinansowana była ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Tegoroczny Turniej rozpoczął się uroczystym wyczytaniem bractw biorących udział w imprezie i złożeniem listy uwierzytelniającej. Po niej nastąpiły eliminacje turnieju kuszniczego i łuczniczego, turniej bojowy i wielobój rycerski. Publiczność zachwyciły ekscytujące pojedynki rozgrywane na wzór średniowiecza i wielka bitwa według scenariusza opartego na historii Mazowsza.

Obok zmagań rycerzy program wypełniony był wszelkiego rodzaju pokazami, jak na przykład: obyczaju rycerskiego, biesiady, zabaw plebejskich, dawnego tańca i stroju. W trakcie dwudniowej imprezy można było podziwiać, jak też kupić, wyroby rzemieślników (biżuterię, stroje, gliniane i drewniane naczynia oraz średniowieczne uzbrojenie). Atrakcjami były również: jarmark średniowieczny, koncerty muzyki dawnej i folkowej, pokazy ogni sztucznych i tańca ognia.

Zwykle Turniej ma także barwną oprawę plastyczną. Do boju wychodzi na raz kilkuset zbrojnych. Stroje odtwarzane są z największą pieczołowitością, według wzorów zachowanych z dawnych epok, podobnie jak uzbrojenie: kosztowne zbroje płytowe, miecze, hełmy i tarcze.

Liczba wyświetleń: 510

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.