Z regionu

Krzyż Zasługi dla dr Marii Pałuby

2008.03.05 00:00

Autor: A. Stabińska, współpraca J. Świtała, Wprowadzenie: JakubWojna

Dr Marię Pałubę, byłą wieloletnią dyrektor Wojewódzkiego Samodzielnego Psychiatrycznego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. dr. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, uhonorowano Krzyżem Zasługi ze Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za długoletnią współpracę polsko-niemiecką w dziedzinie psychiatrii.

Uroczystość odbyła się 4 marca br. w Warszawie. To zaszczytne odznaczenie dr. Pałubie, w imieniu prezydenta federalnego Horsta Köhlera, wręczyła minister pełnomocna Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Jutta Frasch.

„Jestem przekonany, że to wspaniałe wyróżnienie jest potwierdzeniem Pani osiągnięć w pracy, nauce, działalności międzynarodowej i społecznej i jednocześnie dumny, że wśród kadr medycznych Województwa Mazowieckiego są tak wspaniali ludzie” – czytamy w liście okolicznościowym, który w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, dr. Pałubie wręczyła Dyrektor Kancelarii Marszałka, Magdalena Flis-Lichota.

Dr Maria Pałuba jest prekursorem współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie opieki nad chorymi psychicznie. W latach 1987-2004 była dyrektorem szpitala psychiatrycznego w Tworkach, jednostki organizacyjnej dla której organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dzięki jej zaangażowaniu szpital nawiązał współpracę z zagranicznymi placówkami psychiatrycznymi w Pradze, Dortmundzie, Lwowie, Charkowie oraz Gandawie.

Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego - wspólnej inicjatywy przedstawicieli środowisk medycznych i naukowych z Polski i Niemiec, także Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Tworek "Amici di Tworki", jednego z najbardziej uznanych stowarzyszeń działających na rzecz osób ze schorzeniami psychicznymi. Autorka wielu publikacji naukowych i projektów z dziedziny psychiatrii, m.in. "Razem w sztuce i w życiu" oraz "Być razem i żyć razem" na rzecz lepszego przystosowania i funkcjonowania w rodzinie i środowisku osób po kryzysach psychicznych.

Liczba wyświetleń: 696

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.