Z regionu

Wizyta mołdowskich specjalistów na Mazowszu

2008.05.16 00:00

Autor: Sylwia Sztark, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: MRyszkowski

W piątek, 16 maja br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie z grupą dyrektorów i specjalistów z Ministerstwa Finansów Republiki Mołdowy, Urzędu Miasta Kiszyniowa oraz pozarządowego think – tanku Business Consulting Institute.

Wizyta została sfinansowana z programu wymiany doświadczeń Inicjatywy Środkowoeuropejskiej i była częścią większego projektu realizowanego przy wsparciu programu pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Głównym celem programu jest przekazanie mołdowskiej administracji publicznej polskich doświadczeń we wdrażaniu audytu wewnętrznego. Organizatorem pobytu delegacji Republiki Mołdowy była Fundacja Współpracy Polsko – Ukraińskiej.

Z gośćmi spotkali się Halina Olczak – Wierzbicka – Kierownik Wydziału Współpracy z Zagranicą, Michał Stelmański – Kierownik Biura Audytu Wewnętrznego oraz Marcin Szemraj – Audytor Wewnętrzny.

Celem spotkania w Urzędzie Marszałkowskim było zapoznanie mołdowskich gości z doświadczeniami polskimi we wdrażaniu audytu wewnętrznego w administracji samorządowej oraz bieżąca działalność komórki audytowej w Urzędzie Marszałkowskim. W pierwszej części spotkania delegacja zapoznała się ze Sczegółami współpracy zagranicznej Mazowsza, a w szczególności z regionami Europy Środkowo – Wschodniej. Następnie Michał Stelmański przedstawił multimedialną prezentację pt. „System audytu wewnętrznego w Samorządzie Województwa Mazowieckiego”. Delegacja zapoznała się z historią wdrażania procedur audytowych w Polsce, na przykładzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a także z jego podstawami prawnymi. Członkowie delegacji byli żywo zainteresowani umocowaniem audytora w systemie prawnym, jego kompetencjami, zadaniami i metodyką pracy oraz programem audytu, rodzajami badań, sprawozdawczością i dokumentacją. Audytorzy wewnętrzni Urzędu Marszałkowskiego podkreślali z całą mocą pozytywną rolę tej funkcji dla prawidłowego i sprawnego funkcjonowania jednostek samorządu. Ponadto nakreślili możliwe pola konfliktu między audytorami i jednostkami audytowanymi oraz sposoby ich niwelowania. Członkowie delegacji zainteresowani byli także strukturą i kompetencjami samorządu województwa na wszystkich szczeblach.

Mołdowa jest krajem, który po wstąpieniu Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej (1 stycznia 2007 r.) stał się bezpośrednim sąsiadem Wspólnoty, stąd potrzeba informacji m.in. na temat zrządzania finansami publicznymi i rozpoczęty proces dostosowywania przepisów krajowych Republiki Mołdowy do wymogów Unii Europejskiej.

Liczba wyświetleń: 443

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.