Z regionu

Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

2008.06.10 00:00

Autor: Paweł Kryszczuk, Sokołowski Ośrodek Kultury, Wprowadzenie: MRyszkowski

W dniach 29-31 maja br. w Sokołowie Podlaskim, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, odbyła się VII edycja Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych - „Bug i Dunaj łączą narody” Międzynarodowy Festiwal Kultur i Tradycji Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

W Festiwalu udział wzięły zespoły folklorystyczne i folkowe z Polski, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Rosji i Czech. Jego celem była m.in. popularyzacja kultury ludowej grup narodowościowych, etnicznych i etnograficznych zamieszkujących regiony Europy Wschodniej i Środkowej, rozwój kontaktów między mieszkańcami regionów krajów Grupy Wyszechradzkiej oraz ukazanie folkloru pogranicza.

29 maja Festiwal rozpoczęły Międzynarodowe Warsztaty Tańców Góralskich. Udział w nich wzięła młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” i tancerze Zespołu „Ziemia Żywiecka”. Wieczorem w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Malarstwo na szkle na Podhalu”, udostępnionej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Otwarciu towarzyszyło spotkanie z góralem Stanisławem Jaskułką, od lat prowadzącym Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne, który opowiadał zebranym o życiu górali i anegdoty dotyczące ich zwyczajów. Następnie wystąpiły zespoły z Gruzji i Rosji.

30 maja odbyły się zmagania konkursowe. Komisja konkursowa nagrodziła następujące zespoły: Narodowy Zespół Folklorystyczny „Istoki” z Rosji, Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”, Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Zespół „Mali Sokołowianie”, Kapelę „Valassky Vojvoda” z Czech, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowy Zespół „Hucułoczky” z Ukrainy, Zespół Folklorystyczny „Shimsheri” z Gruzji, Kapelę „Guralsko Muzyka” ze Słowacji oraz Zespół Regionalny Związku Podhalan w Nowym Targu „Śwarni”.

31 maja Burmistrz Miasta Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula dokonał uroczystego otwarcia Koncertu Galowego Festiwalu. Następnie zostały wręczone nagrody laureatom konkursu oraz zaprezentowały się nagrodzone zespoły.

Festiwalowi towarzyszył Międzynarodowy Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego twórcy ludowi prezentowali swoje wyroby.

Gwiazdą tegorocznych VII Europejskich Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych był zespół „Raz, Dwa, Trzy”.

Projekt współfinansowany był m.in. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 313

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.