Z regionu

Kurpiowskie twórczynie nagrodzone

2008.11.25 00:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:40

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 16-18 listopada br. w Warszawie odbyły się VI Dni Kultury Kurpiowskiej. Podczas obchodów Medalem Pamiątkowym PRO MASOVIA zostały wyróżnione twórczynie kurpiowskie Aleksandra Oślicka i Czesława Marchewka.
 

Czesława Marchewka jest jedną z bardziej znanych twórczyń regionu Puszczy Zielonej. Pochodzi z rodziny Konopków, znanych artystów ludowych. Wykonuje typowe kurpiowskie wycinanki – leluje i gwiazdy, dekoracyjne palmy wielkanocne, kierce, ptaszki gofrowane oraz bukiety kolorowej bibuły. Zajmuje się również tkactwem i haftem kurpiowskim. Brała udział w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Turcji, Belgii, Niemczech, Anglii. Laureatka wielu krajowych konkursów i turniejów sztuki ludowej. Otrzymała odznakę „Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jest także laureatką nagrody im. Oskara Kolberga przyznawanej przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie.
Aleksandra Oślicka to wycinarka i twórczyni szeregu wyrobów plastyki obrzędowej. Należy do grona najbardziej twórczych artystek regionu, bierze czynny udział w konkursach i wystawach, ponadto aktywnie uczestniczy w targach i jarmarkach ludowych. Aktywnie zaangażowana w zorganizowanie Izby Kurpiowskiej w Kadzidle. Swoją sztuką ludową reprezentowała Polskę poza jego granicami, na Węgrzech, w Belgii, Holandii, Anglii i w Niemczech. Za zasługi na odcinku krzewienia kultury ludowej otrzymała Dyplom na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kilkakrotnie była nagradzana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Nagrodę w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczyła Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska.

Liczba wyświetleń: 398

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.