Z regionu

Widowisko historyczne w Muzeum Wsi Radomskiej

2009.01.19 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka


Widowisko "Za wolność naszą i waszą", które odbyło się 18 stycznia br. w Muzeum Wsi Radomskiej, to piąte już widowisko historyczne w radomskim skansenie obrazujące wydarzenia z czasów powstania styczniowego. Przedstawienie obejrzał m. in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Widowiska co roku odwołują się do innych epizodów, jakie rozegrały się podczas powstania w regionie i przypominają postacie zapomnianych bohaterów. Jest z czego czerpać inspiracje, ponieważ Radom w latach 1863-1864 znajdował się w samym centrum partyzanckiej wojny. W tegorocznym widowisku zatytułowanym „Za wolność naszą i waszą 1863-1864” przypomniano o udziale obcokrajowców w zmaganiach Polaków z Moskalami. Specjalnymi gośćmi była grupa młodzieży z Dijon ze szkoły współpracującej z III LO im. płk. D. Czachowskiego w Radomiu. Młodzi Francuzi, którzy dzień wcześniej zwiedzili radomski skansen, wcielili się w role francuskich ochotników do powstania składających przed dowódcą przysięgę. Role Węgrów czy Włochów uczestniczących w powstaniu odegrali już Polacy.

Pierwszy epizod widowiska przypomniał postać Narcyza Figiettiego herbu Zaremba, polskiego szlachcica z rodziny włoskiego pochodzenia. 23 stycznia 1863 w Jedlni oddział majora Narcyza Figiettiego otoczył i rozbroił rotę rosyjskich saperów bez jednego wystrzału z broni. W ręce powstańców trafiły amunicja i wyposażenie wojskowe oraz bardzo potrzebne w tym okresie ciepłe ubrania. Major Figietti walczył w powstaniu styczniowym również pod Wąchockiem, Suchedniowem, Borzęcinem, Kowalą, Rusnowem, Wirem, Jeziorkami i Solcem. Pokazano też bitwę pod Grzybową Górą, gdzie 19 kwietnia 1863 r. oddział powstańczy Władysława Kononowicza, prowadzony tego dnia przez kpt. Ludwika Michalskiego, rozproszył kolumnę rosyjskiej piechoty maszerującej z Kielc do Radomia, kozacki odwet na wiejskiej ludności cywilnej i potyczki z kampanii Eminowicza i Ćwieka w Radomskiem np. z bitew pod Kowalą i Wirem.

W widowisku udział wzięli: 51 Rzeszowska Drużyna Harcerska "SIGNI 1863", Grupa Rekonstrukcji Historycznej "ŻUAWI ŚMIERCI" z Buska Zdroju, Stowarzyszenie Artylerii Dawnej z Jędrzejowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "KAMPINOS", Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Międzyszkolny Klub Jeździecki "CWAŁ" z Radomia, Radomski Pododdział Konny 11 Pułku Ułanów Legionowych, Strzelecki Oddział Kawaleryjski „Beliniak” z Radomia, Bractwo Kurkowe Strzelców Czarnoprochowych Straży Zamkowej w Czersku, zespół obrzędowy ze Strykowic Górnych oraz młodzież z radomskich liceów. W widowisku wystąpiło ponad 200 osób, a obejrzało je ok. 3000 widzów.

Widowisko finansowane jest ze środków Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego a tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Liczba wyświetleń: 444

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.