Z regionu

Noc Muzeów po raz pierwszy w Ciechanowie

2009.05.19 00:00

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura w Ciechanowie, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Ciechanowskie Muzeum Szlachty Mazowieckiej dołączyło do europejskich placówek, które otworzyło 16 maja br. swoje podwoje w ramach Nocy Muzeów.



Pierwsza „Noc Muzeów” miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Impreza odniosła ogromny sukces i z każdym rokiem zyskiwała na popularności. W Polsce po raz pierwszy impreza odbyła się w maju 2003 roku. Wtedy na nocne muzealne atrakcje zaprosił Poznań, dziś organizuje ją szereg miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych. W tym roku do ich grona dołączył Ciechanów.

W trakcie trwania „Nocy Muzeów” wszystkie ekspozycje Ciechanowskiego Muzeum Szlachty Mazowieckiej czynne były w godzinach od 12.00 do 23.00. Przewodnicy oprowadzali po ciekawych ekspozycjach. Atrakcje rozpoczęły się o godzinie 17.00 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej w Ciechanowie. Na scenie pojawił się warszawski zespół puzonów historycznych „Trombastic”, specjalizujący się w muzyce z okresu renesansu i baroku. Ten jedyny w swoim rodzaju w Polsce zespół gra na puzonach altowych, tenorowych, basowym i kontrabasowym. Od 1987 roku regularnie koncertuje w kraju i za granicą. Po nim uczniowie Gimnazjum nr 1 w Ciechanowie wraz z Młodymi Miłośnikami Miasta Ciechanowa działającymi przy Muzeum Szlachty Mazowieckiej wystawili „Świętoszka” Moliera”. Około godziny 19.30 w sali ekspozycyjnej rozpoczęto prezentację filmu ”Ciechanów ze starej fotografii”, która powtarzana była kilkukrotnie. Odbył się też koncert w wykonaniu uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Ciechanowie.

W Gołotczyźnie w widowisku „Duchy w Muzeum” ożyły postacie dawnych mieszkańców dworu. Kolejną atrakcją był mini koncert w wykonaniu Zespołu „Soliści Polesia” z Żytomierza na Ukrainie, laureatów II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Słowiańskiej w Charkowie. Zaprezentowali oni nie tylko polskie i słowiańskie pieśni ludowe, ale również arie operowe. Wystąpili również artyści z Teatru Ognia „Enigma” z Ciechanowa.

Dla gości przygotowano również nocne zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w świetle pochodni. Pomimo deszczu o 21.00 zapłonęły na błoniach ogniska, pojawili się rycerze snując rycerskie opowieści. Zaprezentował się także teatr ognia „EL-PŁONIE”.

Pierwszą Ciechanowską „Noc Muzeów”, zakończył o godzinie 23.15 pokaz laserowy „Światło dźwięk”. Impreza pomimo deszczu cieszyła się ogromnym powodzeniem, wzięło w niej udział ponad 1000 osób.

Liczba wyświetleń: 306

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.