Z regionu
Wesele Kurpiowskie
2009.06.24 00:00 , aktualizacja: 2010.11.30 12:54
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Wesele Kurpiowskie, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny stał się okazja do uhonorowania twórców kurpiowskich Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. 21 czerwca br. w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył je Radny Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński.
To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez władze Mazowsza otrzymali:
• Marianna Gadomska – zasłużona działaczka kultury, pomysłodawczyni i inicjatorka oryginalnej koncepcji organizacji masowej, plenerowej imprezy folklorystycznej opartej na bogatych kurpiowskich tradycjach weselnych, tj. „Wesele Kurpiowskie”. Umiejętności organizacyjne, kompetencyjne oraz traktowanie swojej działalności jako misji ratowania dorobku pokoleń to cechy, które wyróżniają Panią Mariannę Gadomską. Jej działania mają szeroki zasięg o randze ponadregionalnej. Zainicjowała doroczne spotkania z twórcami i artystami ludowymi pod hasłem „Śladami Kurpiów” – kontynuacja przekazywania i utrwalania tradycyjnych zwyczajów, plastyki oraz folkloru kurpiowskiego, Rajby Kurpiowskie, Turniej Wsi w ramach imprezy Niedziela Kadzidlańska. W kulturze pracowała 30 lat, w tym 18 lat na stanowisku dyrektora Ośrodka Kultury w Kadzidle. W wyniku jej starań ukazało się unikalne wydawnictwo pn. „Katalog twórców Ludowych Gminy Kadzidło”, które jest udokumentowaniem dziedzictwa kurpiowskiego dla przyszłych pokoleń. Z jej inicjatywy Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kadzidle otrzymał imię Ks. Mieczysława Mieszki – popularyzatora kultury kurpiowskiej. W 1993 roku udało się jej reaktywować zespół „Kurpianka”.
• Stanisław Bacławski – Kurpiowski rzeźbiarz. Aktywnie bierze udział w wystawach sztuki kurpiowskiej oraz imprezach folklorystycznych organizowanych przez Centrum Sztuki Kurpiowskiej w Kadzidle, np. „Śladami Kurpiów”, „Wesele Kurpiowskie”, „Niedziela Kadzidlańska oraz kiermaszach bożonarodzeniowej oraz wielkanocnej sztuki ludowej. Ponadto niejednokrotnie uczestniczył w plenerach rzeźbiarskich w różnych regionach Polski reprezentując Mazowsze. Wielokrotnie brał także udział w warsztatach pod nazwą „Ginące Zawody”, które organizuje Oddział Ostrołęcki Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego wielkie rzeźby przedstawiające różne postacie zdobią m.in. główną ulicę Kadzidła oraz ul. Warszawską od strony Ostrołęki.
• Ryszard Maniurski – Kurpiowski harmonista grający na najbardziej charakterystycznym dla regionu kurpiowskiego instrumencie, tj. harmonii pedałowej, na której gra od 10 roku życia. Od wielu lat jest jednym z najbardziej znanych harmonistów kurpiowskich, rzetelnie pielęgnującym i krzewiącym kulturę kurpiowską w kraju i poza jego granicami. Z powodzeniem sławi Kurpiowszczyznę piękną, autentyczną muzyką ludową oraz wysokim poziomem jej wykonania.
Wesele Kurpiowskie - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny to możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności ponad 400 artystów i twórców ludowych z Polski i z zagranicy ( m.in. z Grecji, Węgier, Chorwacji, Litwy, Ukrainy i Białorusi). Oprócz koncertów w programie znalazła się prawdziwa zabawa weselna. Uczestnicy festiwalu stali się gośćmi weselnymi, mogli obserwować tradycyjne obrzędy weselne, skosztować potrawy regionalne oraz zatańczyć z Młodymi.
Imprezie towarzyszył szereg atrakcji: I światowy Zjazd Kurpiów, Wielki Jarmark Folklorystyczny, przejazdy furmankami, barwne orszaki ślubne, degustacje potraw kurpiowskich, wesołe miasteczko, zabawy ludowe.
Impreza odbyła się się pod patronatem m.in. Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Liczba wyświetleń: 313
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.