Z regionu
O spuściźnie duchowej i materialnej mazowieckich ziemian w Ciechanowie
2009.07.02 00:00
Autor: Bogumiła Umińska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Ziemianie, jako warstwa społeczna, dzierżąca w swoich rękach potencjał nie tylko ekonomiczny, ale też intelektualny, odegrali olbrzymią rolę w historii Polski, szczególnie podczas zaborów i okupacji. Wówczas to ucierpiała też znacznie ich potęga duchowa i materialna, ale ostateczne zniszczenie nastąpiło w okresie powojennym. Jednak czy do końca? Na to pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci, badacze tematyki ziemiańskiej, którzy przybyli z różnych stron kraju i reprezentowali różne środowiska naukowe – nauczyciele akademiccy, badacze skupieni w Związku Szlachty Polskiej, muzealnicy.
W konferencji uczestniczyło ponad 120 osób, wśród nich przedstawiciele Związku Ziemian, Szlachty Polskiej, uczelni, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego, Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, Akademii Podlaskiej, badacze z Lublina, Krakowa, Torunia, Łomży, Warszawy. Przybyli też potomkowie dawnych rodzin ziemiańskich, m.in. Bojanowskich, Cyprysińskich, Grabowskich, Chełmickich.
Liczba wyświetleń: 399
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.