Z regionu
Bitwa pod Mławą 2009
2009.09.01 00:00
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka
Mławska rekonstrukcja to jedyna w oparciu o oryginalne fortyfikacje oraz jedna z największych inscenizacji w Europie upamiętniająca wydarzenia września ’39. To niezapomniana lekcja historii, dzięki której kombatanci, ich rodziny, młodzi ludzie, wszyscy obecni mogli zobaczyć na żywo przebieg walk, oryginalny sprzęt, umundurowanie, mogli poczuć ducha przeszłości sprzed 70. lat.
Przed oficjalnymi uroczystościami wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który pierwszy raz gościł w Mławie i w ponad godzinnym programie zaprezentował nie tylko wojskowe, żołnierskie, ale i musicalowe przeboje. Podczas uroczystego otwarcia imprezy głoś zabrał m. in. Wicemarszałek Stefan Kotlewski, który podkreślił znaczenie bitwy pod Mławą jako jednej z pierwszych, ale także jednej z najważniejszych potyczek kampanii wrześniowej. W programie znalazły się także Apel Poległych, Modlitwa za zmarłych, Salwa Honorową oraz Defilada pododdziałów, Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Inscenizację obejrzało około 6 tysięcy mieszkańców Mławy. Teatr żywy na ulicy, przedstawiał nalot na Mławę, wzięli w nim udział aktorzy i mieszkańcy Mławy.
Sobotnią uroczystość otworzyli marszałek województwa Adam Struzik i burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Dotarli oni na pole bitwy zabytkowym łazikiem, fiatem 508 z czasów II wojny światowej, jedynym jeżdżącym egzemplarzem w Polsce w całości zbudowanym z oryginalnych części. W scenkach rodzajowych widzowie mieli okazję zobaczyć żołnierzy pracujących przy umocnieniach, szturm hitlerowskiej piechoty, polski kontratak i odejście żołnierzy Wojska Polskiego z linii Mławy. Wrażenie na widowni robiły efekty pirotechniczne, m.in. podczas wysadzania bunkra, palące się wiejskie chaty, wystrzały z armaty.
Inscenizację honorowym patronatem objął m. in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Liczba wyświetleń: 317
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.