Z regionu

Międzynarodowy Program Kulturalny „Crosspoints” 2007- 2009 - Muzyka - Malarstwo - Taniec

2009.11.23 00:00

Autor: Małgorzata Kalicińska, MCKiS, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

12 listopada br. w Przedstawicielstwie Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt w Brukseli zabrzmiał ostatni akord Międzynarodowego Programu Kulturalnego Crosspoints 2007-2009, w którym uczestniczyły trzy partnerskie regiony: Mazowsze, Saksonia-Anhalt i Płowdiw.

Projekt, zainicjowany w 2007 roku przez Ministerstwo Kultury Saksonii – Anhalt, sfinansowany został przez trzy partnerskie regiony. Celem projektu było zapoznanie młodych artystów z kulturą innych europejskich krajów oraz upowszechnianie kultury i sztuki charakterystycznej dla regionu kulturowego Bułgarii, Niemiec i Polski. Przedsięwzięcie łączyło taniec z muzyką oraz sztuką plastyczną, uwzględniając tradycje reprezentowanych krajów. Realizacja zadań partnerskich ze strony polskiej znalazła się w kompetencji Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, współpracującego z Państwową Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. de Cervantesa w Warszawie.

W ramach projektu, w lipcu 2008 roku w Halle powstała Europejska Orkiestra Młodzieżowa EURORA, składająca się z muzyków z trzech partnerskich regionów. Orkiestra, już po tygodniu prób zadebiutowała w Sali Freylinghausena w Halle. Dyrygenci Henry Ventura, Maria Aleksandrowa Bikova oraz Daniel Zieliński kierowali róznież kolejnymi koncertami, które odbyły się w Sali Koncertowej PSM w Sochaczewie oraz w płowdiwskiej filharmonii. W programie występów znalazły się utwory kompozytorów związanych z partnerskimi regionami: Haendla, Władigerowa, Chopina i Lutosławskiego.

W koncertach wzięli udział także młodzi tancerze z trzech krajów. W Sochaczewie zatańczyli do muzyki Lutosławskiego uczestnicy warszawskiego Studium Tańca Współczesnego Aleksandry Dziurosz. Plastycy z Liceum im. M. de Cervantesa w Warszawie pod kier. pedagoga Ireneusza Jankowskiego tworzyli, wraz z grupą bułgarską i niemiecką, obrazy zainspirowane programem koncertu. Powstałe w Halle dzieła zaprezentowane zostały po koncercie w Halle, następnie w Magdeburgu, Sochaczewie, Płowdiw i Brukseli. W ramach tego projektu Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle-Wittenberg zorganizował Europejskie Forum Wiedzy o Sztuce pt. „Synteza Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych” w Sali Amerykańskiej budynku Fundacji Francka w Halle z udziałem artystów z trzech partnerskich regionów. Z naszej strony referat pt. „Refleksje nad przedstawieniem muzyki w malarstwie” wygłosił Ireneusz Jankowski.

Warto odnotować także obecność przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego na prezentacjach projektu w kraju i za granicą. Wicemarszałek Stefan Kotlewski uświetnił swoim wystąpieniem zarówno otwarcie wystawy Crosspoints w Magdeburgu w Galerii Entreé w listopadzie 2008 roku jak i 1 września br. w PSM w Sochaczewie. Na otwarciu wystawy 12 listopada br. w Brukseli był obecny Dyrektor Przedstawicielstwa Województwa Mazowieckiego w Brukseli Andrzej Żuk. W imieniu MCKiS inicjatorom projektu i wszystkim partnerom uczestniczącym w realizacji tego przedsięwzięcia podziękowała koordynatorka projektu ze strony polskiej Małgorzata Kalicińska. Podczas koncertu w Brukseli, na którym niemieccy muzycy grali wyłącznie utwory polskich kompozytorów: Chopina i Lutosławskiego, troje młodych malarzy z trzech regionów szkicowało obrazy. Młoda malarka, absolwentka Liceum im. M. de Cervantesa w Warszawie, a obecnie już studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Monika Krześniak namalowała obraz inspirowany Etiudą Fryderyka Chopina.

Efektem projektu Crosspoints była synteza trzech sztuk: muzyki, tańca współczesnego i malarstwa w wykonaniu młodych, utalentowanych Europejczyków z trzech regionów a także wspólne muzykowanie, tworzenie, wymiana myśli, integracja młodzieży, wielokulturowe spotkanie.

Liczba wyświetleń: 524

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.