Z regionu

Boże Narodzenie na Mazowszu - zwyczaje i obrzędy

2009.12.16 00:00

Autor: Joanna Szewczykowska, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu chrześcijańskim. Mają niepowtarzalny, rodzinny klimat i bogatą obrzędowość. Z tej okazji 13 grudnia 2009 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otwarta została wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Gościem wernisażu był m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX w. przedstawione zostały ciekawe, zanikające dziś zwyczaje i obrzędy obejmujące okres od początku adwentu do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, m.in.: zwyczaj zdobienia izb światami (ozdobami z opłatka), ustawianie w rogach izb snopów zbóż (zwyczaj praktykowany zanim pojawiły się choinki), kręcenie powróseł, szopki bożonarodzeniowe, przędzenie wełny w adwencie, wieczerzę wigilijną biednego i bogatego chłopa, a także występujące na Mazowszu grupy kolędnicze (Herody, grupa z Gwiazdą, kozą i szopką, Trzej Królowie). Po wystawie oprowadzał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski.

Podczas wernisażu Marszałek Adam Struzik uroczyście przekazał Muzeum fortepian koncertowy, który został zakupiony ze środków samorządu województwa w kwocie 166 tys. 200 zł. Dzięki tej inwestycji w stylowej sali konferencyjnej będą mogły odbywać się koncerty fortepianowe, co ma szczególne znaczenie w perspektywie obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Brzmienie instrumentu zaprezentowała zaproszonym gościom Izabela Jezierska – nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Przy jej akompaniamencie tradycyjne kolędy zaśpiewał chór uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń na nadchodzące Święta i Nowy Rok.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta Sierpca, wójtowie gmin, delegacje instytucji kultury i dyrektorzy lokalnych szkół.

Wystawę można oglądać do 28 lutego br.

Liczba wyświetleń: 1837

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.