Z regionu

Dla Pokoju Świata

2005.08.12 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

9 sierpnia br. mnisi tybetańscy z klasztoru Bencien w Nepalu rozpoczęli pokaz usypywania Mandali z kolorowego piasku dla Pokoju Świata. Dotychczas w Polsce mandala usypywana była dwukrotnie w 1997 i 2002 roku.

Warszawiacy będą mogli przez kolejne dni, do niedzieli, oglądać proces jej powstawania w Sali Widowiskowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ul. Kredytowej 1 (wtorek-sobota w godz. 9.00-18.00, niedziela w godz. 9.00-13.00).

Mandala, po tybetańsku czil-kor, oznacza „centrum i to, co wokół”. Rytuał jej tworzenia to jedna z tybetańskich ceremonii religijnych, przez wieki niedostępnych dla oczu niewtajemniczonych. Uosabia ona harmonię człowieka z otaczającym go światem. W klasztorach tybetańskich usypywana jest przy okazji specjalnych ceremonii, m.in. inicjacyjnych oraz wielodniowych modłów w klasztorach buddyjskich. W Warszawie mnisi usypią Mandalę Buddy Wadżrasattwy, który zgodnie z buddyjską tradycją ucieleśnia niezniszczalność prawdziwej natury człowieka - wrodzonej ludzkiej dobroci. Mandala swoim kształtem i barwami oraz figurami geometrycznymi i świętymi sylabami symbolizuje cel duchowej ścieżki – całkowite oczyszczenie ducha z wszelkich negatywnych nawyków i szkodliwych emocji. Na zakończenie ceremonii mandala zostanie zniszczona, co symbolicznie ma przypomnieć ludziom o nietrwałości życia. Część kolorowego piasku zostanie rozdana wszystkim uczestnikom rytuału (buddyści wierzą, że przynosi to szczęście), reszta - w niedzielę 14 sierpnia o godz. 15.00 przy pomniku Syreny (Skwer Tadeusza Kahla) nad Wisłą - zostanie wysypana do rzeki, by w ten sposób błogosławieństwo dobrych życzeń dotarło do jak największej ilości żywych istot.

Podczas weekendu obrazy z piasku będą mogły tworzyć dzieci. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych odbędą się w godz. 9.00-12.00 w Sali Widowiskowej PME.

Imprezie towarzyszy wystawa fotografii z obchodów tybetańskiego Nowego Roku w klasztorze Bencien, tradycyjnych tanek buddyjskich (malowideł przedstawiających formy buddów) oraz oryginalnych przedmiotów rytualnych. Całość zakończy się o godz. 18.00 koncertem zespołu Śnieżne Lwy (Sala Widowiskowa PME).

Organizatorami przedsięwzięcia są: Związek Buddyjski Tradycji Karma Kamtzang w Polsce (filia tybetańskiego klasztoru Bencien w Nepalu) oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.


  • Fotoreportaż
  • Liczba wyświetleń: 421

    powrót

    Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.