Z regionu

XXIX Mazowieckie Zapusty

2010.02.16 00:00 , aktualizacja: 2012.03.02 14:05

Autor: Irena Kotowicz-Borowy, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już od 1981 roku Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie organizuje, w kolejnych wsiach północnego Mazowsza, Przegląd Zespołów Przebierańców Zapustnych, tj. Mazowieckie Zapusty. Tegoroczna impreza wieńcząca karnawał odbyła się 14 lutego br. w Idzikowicach w powiecie płońskim.
 

Program widowiska tradycyjnie składał się z dwóch części ocenianych oddzielnie przez jury: korowodu przebierańców oraz właściwego przeglądu zespołów na scenie. W tegorocznej edycji Zapustów wzięło udział ponad piętnaście grup z północnego Mazowsza. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom programów artystycznych, stanowiących doskonały obraz przemian kulturowych zachodzących na mazowieckiej wsi. Szczególnie wyróżnili się: kabaretowy zespół „Krzyniacy” z gminy Krzynowłoga, grupa z Podkrajewa z gminy Wiśniewo, oraz „Raki” i „Amelin” z gminy Krasnosielc.

Celem Przeglądu jest animacja środowisk wiejskich i tworzenie pomostu kulturowego między tradycją, z jej symbolami i systemem wartości, a współczesną wiejską obyczajowością. Impreza służy podtrzymywaniu aktywność lokalnych społeczności wioskowych i utrzymaniu poczucia własnej tożsamości kulturowej.

Gośćmi tegorocznego przeglądu byli m.in.: radna Województwa Mazowieckiego Wiesława Krawczyk oraz dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

Liczba wyświetleń: 801

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.