Z regionu
„Imieniny Brandta” w Orońsku
2010.03.23 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 15:02
Autor: , Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Już po raz dwunasty Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku świętowało imieniny swojego patrona Józefa Brandta. 20 marca br. na dorocznej uroczystości w orońskim pałacu zgromadzili się przedstawiciele świata kultury, nauki i mediów, a także przedsiębiorcy – mecenasi polskiej sztuki. W „Imieninach Brandta” wziął również udział członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.
Uroczyste obchody „Imienin Brandta” spełniają dwa założenia – w pierwszej kolejności honorują artystę, dzięki któremu Orońsko ma szansę kulturalnej promocji na skalę międzynarodową, z drugiej strony są wieczorem podsumowującym konkurs na Mecenasa Roku.
Podczas tegorocznej imprezy, pamięci artysty poświęcony został występ wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza. Publiczność wysłuchała koncertu „Romantyczni wirtuozi”, na który złożyły się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego i Ferenca Liszta.
Zwieńczeniem wieczoru było uroczyste wręczenie nagród najbardziej zasłużonym mecenasom Centrum Rzeźby Polskiej. Tytuł „Mecenasa Roku 2009” oraz statuetkę Atamana, za zaangażowanie w organizację imprez kulturalnych, otrzymała Mazowiecka Spółka Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy Radom. Medal Józefa Brandta przyznano natomiast Księgarni Literackiej im. Witolda Gombrowicza w Radomiu za wieloletnie wspieranie i promowanie instytucji w regionie. Tradycyjnie zorganizowano także loterię cegiełkową, w której stawką były dzieła pochodzące z pracowni orońskiego artysty Bogusława Dobrowolskiego oraz publikacje wydawane przez CRP.
Zaskakującym akcentem wieczoru okazał się przeznaczony dla biblioteki CRP i opatrzony dedykacją, imieninowy prezent, przekazany przez potomka rodzin orońskich Aleksandra Pruszaka na ręce dyrektora Jana Gagackiego. Otrzymana publikacja „Korespondencja Fryderyka Chopina” t. I z lat 1816-1831, opracowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w 2009 roku jest dla Orońska cennym materiałem źródłowym, dokumentującym kontakty kompozytora z rodziną Brandtów i Pruszaków.
Liczba wyświetleń: 448
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.