Z regionu

Obchody 10. Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie

2010.03.30 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:52

Autor: , Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już po raz dziesiąty sierpecki skansen włączył się w obchody Niedzieli Palmowej. W uroczystościach jubileuszowych, które odbyły się 28 marca br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Dziesiąte, jubileuszowe obchody Niedzieli Palmowej obfitowały w liczne atrakcje, przybliżające staropolskie zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Jak co roku, centralnym punktem uroczystości w skansenie była uroczysta msza święta w XVIII – wiecznym Kościele z Drążdżewa, połączona z poświęceniem palm i procesją.

Tradycje związane zarówno z liturgią kościelną, jak i zwyczajami domowymi, przybliżyła gościom prezentacja multimedialna „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”. W dziesięciu chałupach z przełomu XIX i XX wieku można było zwiedzać wystawę okolicznościową „Wielkanoc na Mazowszu”, na którą złożyły się m.in. pokazy obrzędów ludowych (chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie) i zabaw okresu wiosennego (huśtawka, zbijanie jajek). W zagrodach prezentowano techniki przygotowywania palmy wielkanocnej i zdobienia jaj. Obchodom towarzyszył jarmark wielkanocny, stanowiący okazję do nabycia świątecznych ozdób oraz wyrobów rękodzieła ludowego. Zgodnie z tradycją sierpeckich obchodów zgromadzeni goście wybrali również najładniejsze palmy, spośród ponad 100 zgłoszonych do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”.

Nie zabrakło też akcentu związanego z Rokiem Chopinowskim - w sali konferencyjnej odbył się recital fortepianowy w wykonaniu Joanny Ławrynowicz inaugurujący obchody Roku Chopinowskiego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Po mazowieckich szlakach w życiu Chopina oprowadził gości skansenu film „Mazowsze Chopina”.

Liczba wyświetleń: 631

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.