Z regionu

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej

2010.03.29 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:54

Autor: , Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Niedziela Palmowa zorganizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej połączyła uroczystości religijne ze zwyczajami ludowymi. Goście: Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, Radny Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk i wszyscy zebrani najpierw uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez biskupa Henryka Tomasika, a potem wyruszyli w procesję z palmami do muzealnego kompleksu wiejskiego.
 

Na przybyłych czekały liczne atrakcje. Podczas mszy w XVIII-wiecznym kościele pw. św. Doroty, wierni wysłuchali pasji w wykonaniu chóru alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uwagę zwracały też prace konserwatorskie prowadzone w świątyni. Potem, wierząc tradycji ludowej, na polach uprawnych uczestnicy umieścili cztery palmy, by chroniły zasiewy i zapewniały urodzajne plony.

W kaplicy z Rdzuchowa zaprezentowano wystawę ikon księdza Stanisława Drąga. Jej otwarcie poprzedziło rozdanie nagród w konkursie adresowanym do dzieci i młodzieży z regionu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Dom Ludowy z Jedlni przywitał zebranych „Wielkanocą w Radomskiem”, ukazującą obrzędowość oraz związaną z nią kulturę materialną radomskiej wsi od Wielkiego Postu po Lany Poniedziałek. Inne ujęcie tematu Wielkiej Nocy przedstawiła ekspozycja „Wielkanoc w sztuce ludowej” zaprezentowana na spichlerzu z Wilkowa.

Uczestnicy obchodów Niedzieli Palmowej poruszali się po wnętrzach obiektów zabytkowych aranżowanych tak, aby oddawały klimat okresu wielkanocnego na radomskiej wsi. Zaprezentowano: Popielec, Niedzielę Palmową, Wielką Sobotę, Wielkanoc oraz Lany Poniedziałek. Tradycyjnie, uroczystym obchodom towarzyszył kiermasz twórczości ludowej oraz rękodzieła artystycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pisankarskie prowadzone przez muzealników w zabytkowej chałupie z Trzemchy.

Liczba wyświetleń: 588

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.