Z regionu

Wielkanoc na Kurpiach

2010.03.29 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:54

Autor: Anna Nadwodna, Miejscka..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Wielkanoc na Kurpiach to hasło Wieczoru Kurpiowskiego w Arce, który odbył się 25 marca br. w ostrołęckiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na tegorocznym spotkaniu o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Kurpiach opowiadała Czesława Kaczyńska, twórczyni ludowa z Dylewa.
 

Stworzone przez nią dzieła artystyczne można oglądać do końca lipca br. na wystawie otwartej w Bibliotece pn. „W kolorach tęczy”. Wśród eksponatów znajduje się m.in. olbrzymich rozmiarów wycinanka typu leluja (235cm x 285cm) podarowana Bibliotece przez artystkę.

Wieczór przebiegał w miłej atmosferze rozmów o dawnych zwyczajach wielkanocnych na Kurpiach. Goście mogli zadać pytania artystce, a także podzielić się własnymi wspomnieniami związanymi ze Świętami Wielkiej Nocy. Spotkanie ubarwiły melodie kurpiowskie grane na harmonii pedałowej przez znakomitego artystę Jana Kanię z Lipnik. Dodatkową atrakcją był również kiermasz świątecznych wyrobów kurpiowskiej sztuki ludowej, na którym zaprezentowali się znani już twórcy z Ostrołęki – Czesława Lewandowska, Grażyna Dziekońska, Wioletta Tarnowska, Kazimierz Bondaryk oraz Czesława Gałązka z Kadzidła, a także Krystyna Łaszczych z Dylewa oraz Hanna Lemańska z Czarni.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce.

Czesława Kaczyńska już od ponad 50 lat zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki ludowej – zdobnictwem wnętrz, hafciarstwem, tkactwem, plastyką obrzędową. Uczestniczy w pokazach rękodzieła ludowego, targach sztuki ludowej, kiermaszach i wystawach na terenie całego kraju i za granicą: we Włoszech, Szwecji, Niemczech, Anglii, Danii, USA, Tunezji, Australii i Francji. To dzięki niej już od kilku lat w Zagrodzie Kurpiowskiej w kadzidle organizowane są warsztaty „Ginące zawody”. Pełni wiele funkcji społecznych. Jest m.in. wiceprezesem Zarządu Głównego i prezesem Oddziału Kurpiowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a także prezesem Stowarzyszenia Artystów Kurpiowskich w Kadzidle. Laureatka wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach sztuki ludowej. Słusznie nazywana Ambasadorem Kurpiowszczyzny.

Liczba wyświetleń: 626

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.